Factory making Doorphone Video Intercom - 280M-S2 Linux 7-inch Touch Screen SIP2.0 Indoor monitor – DNAKE Detail:
1. 7-inch G+G touch screen panel delivers brilliant display and ultimate screen experience.
2. User interface of the monitor can be customized to meet the user's needs.
3. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or door sensor etc., can be connected to ensure home security.
4. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as garden or swimming pool, to keep your house or premises safe.
5. When it incorporates the smart home system, it allows you to control your home appliances by the indoor monitor or smartphone, etc.
6. Residents can enjoy clear audio communication with visitors and see them before granting or denying the access.
2. User interface of the monitor can be customized to meet the user's needs.
3. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or door sensor etc., can be connected to ensure home security.
4. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as garden or swimming pool, to keep your house or premises safe.
5. When it incorporates the smart home system, it allows you to control your home appliances by the indoor monitor or smartphone, etc.
6. Residents can enjoy clear audio communication with visitors and see them before granting or denying the access.
| Physical Property | |
| System | Linux |
| CPU | 1GHz,ARM Cortex-A7 |
| Memory | 64MB DDR2 SDRAM |
| Flash | 128MB NAND FLASH |
| Display | 7" TFT LCD, 800x480 |
| Power | DC12V |
| Standby power | 1.5W |
| Rated Power | 9W |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711 |
| Video Codec | H.264 |
| Display | Capacitive, Touch Screen |
| Camera | No |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | TCP/IP、SIP |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-way Cameras |
| Multi Language | Yes |
| Picture Record | Yes(64 pcs) |
| Elevator Control | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
| UI Customized | Yes |
<!--
We insists on the customers’ demand as the guide, with the technology innovation as the drive, through 20 years technology accumulation, has already owned a series of power quality products including Active Harmonic filter, High voltage and low voltage Static var Generator, High voltage and Low voltage Automatic Power Factor Correction Panels. The products are widely used in many industries such as power grid, hospital, sewage plant, railway, subway, airport, seaport, oil and chemical industry, metallurgy, coal mine, tele-communication and high buildings and so on.
-->
-
Datasheet 280M-S2.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
We are going to make every single effort for being excellent and excellent, and accelerate our ways for standing while in the rank of international top-grade and high-tech enterprises for Factory making Doorphone Video Intercom - 280M-S2 Linux 7-inch Touch Screen SIP2.0 Indoor monitor – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: British, Belgium, Anguilla, During in 11 years, We've participated in more than 20 exhibitions, obtains the highest praise from each customer. Our company has been devoting that "customer first" and committed to helping customers expand their business, so that they become the Big Boss !









