Door Entry Phone - 905D-Y4 Android 7-inch Touch Screen SIP2.0 Outdoor Panel – DNAKE Detail:
1. 7-inch touch screen delivers brilliant display and ultimate screen experience.
2. Dual cameras for face livenesss detection avoid facial authentication spoofing attacks.
3. It supports door unlocking by facial recognition, password, or IC/ID cards (max. 100,000PCS).
4. The facial recognition technology can accurately and effectively identify people wearing face masks.
5. The accuracy of face recognition reaches 99% with the capacity of 10,000 face images.
6. Each two-megapixel camera provides 1080p resolution video.
7. Searchable contact list offers better user experience.
8. Infrared detection function and facial recognition form a complete touchless solution.
9. Elevator control linkage brings more convenience to life and increases security in the building.
10. It can be powered by PoE or an external power source.
| Physical Property | |
| System | Android 6.0.1 |
| CPU | Quad-core Cortex-A17 1.8GHz Integrate Mali-T764 GPU |
| SDRAM | 2GB DDR3 |
| Flash | 8GB NAND Flash |
| Display | 7“ TFT LCD, 1920*1080 |
| Face Recognition | Yes(optional) |
| Power | DC12V/PoE (External Module) |
| Standby power | 5W |
| Rated Power | 25W |
| RFID Card Reader | IC/ID, 100,000 pcs |
| Temperature | -40℃ - +70℃ |
| Humidity | 20%-93% |
| IP Class | IP65 |
| Size | 227*122*20 mm |
| Multiple Installation | Surface mounted |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711, G.729 |
| Video Codec | H.264 |
| Camera | CMOS 2M pixel |
| LED Night Vision | Yes(6pcs) |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | TCP/IP, SIP, RTSP |
| Interface | |
| Relay output | Yes |
| Exit Button | Yes |
| RS485 | Yes |
| Door Magnetic | Yes |
-
Datasheet 905D-Y4.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
We've got a highly efficient group to deal with inquiries from shoppers. Our purpose is "100% client fulfillment by our product high-quality, price tag & our staff service" and enjoy a superb reputation amongst clientele. With quite a few factories, we will provide a wide variety of Door Entry Phone - 905D-Y4 Android 7-inch Touch Screen SIP2.0 Outdoor Panel – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Bangalore, Ethiopia, UAE, We have developed large markets in many countries, such as Europe and the United States, Eastern Europe and Eastern Asia. Meanwhile with the powerful predominance in persons with ability, strict production management and business concept.we constantly carry on self-innovation, technological innovation, managing innovation and business concept innovation. To follow the world markets fashion, new products are kept on researching and providing to guarantee our competitive advantage in styles, quality, price and service.









