Android Home Intercom - 904M-S0 – DNAKE Detail:
1. User interface can be customized and programmed as needed.
2. The 7-inch touch screen offers clear audio and video communication with outdoor panel and room-to-room communication.
3. The monitor can build video and audio communication with any IP device that supports standard SIP 2.0 protocol, such as VoIP phone or SIP softphone, etc.
4. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor, etc., can be connected to keep the tenants alert to home security.
5. Any APP can be downloaded and used on the indoor monitor to cater to user needs.
6. When it integrates with the elevator control system, the user can summon the elevator easily on indoor monitor.
7. Up to 8 IP cameras can be connected to indoor unit to realize real-time monitoring in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to keep your home safe and secure.
8. All in-home automation devices can be easily managed and controlled by indoor monitor or smartphone, etc.
9. Residents can talk to and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
10. It can be powered by PoE or external power source.
2. The 7-inch touch screen offers clear audio and video communication with outdoor panel and room-to-room communication.
3. The monitor can build video and audio communication with any IP device that supports standard SIP 2.0 protocol, such as VoIP phone or SIP softphone, etc.
4. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor, etc., can be connected to keep the tenants alert to home security.
5. Any APP can be downloaded and used on the indoor monitor to cater to user needs.
6. When it integrates with the elevator control system, the user can summon the elevator easily on indoor monitor.
7. Up to 8 IP cameras can be connected to indoor unit to realize real-time monitoring in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to keep your home safe and secure.
8. All in-home automation devices can be easily managed and controlled by indoor monitor or smartphone, etc.
9. Residents can talk to and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
10. It can be powered by PoE or external power source.
| Physical Property | |
| System | Android 6.0.1 |
| CPU | Octal core 1.5GHz Cortex-A53 |
| Memory | DDR3 1GB |
| Flash | 4GB |
| Display | 7" TFT LCD, 1024x600 |
| Button | Piezoelectric/Touch(optional) Button |
| Power | DC12V/POE |
| Standby power | 3W |
| Rated Power | 10W |
| TF Card &USB Support | No |
| WIFI & Bluetooth | Optional |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711/G.729 |
| Video Codec | H.264 |
| Screen | Capacitive, Touch Screen |
| Camera | Yes(Optional), 0.3M Pixels |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | SIP,TCP/IP, RTSP |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-way Cameras |
| Door Bell Input | Yes |
| Record | Picture/Audio/Video |
| AEC/AGC | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
-
Datasheet 904M-S0.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
We retain bettering and perfecting our merchandise and service. At the same time, we do the job actively to do research and improvement for Android Home Intercom - 904M-S0 – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Ethiopia, Florence, Netherlands, Based on our automatic production line, steady material purchase channel and quick subcontract systems have been built in mainland China to meet customer's wider and higher requirement in recent years. We are looking forward to cooperating with more clients worldwide for common development and mutual benefit!Your trust and approval are the best reward for our efforts. Keeping honest, innovative and efficient, we sincerely expect that we can be business partners to create our brilliant future!









