Video Intercom System For Home - 280M-S0 Linux 7-inch Touch Screen Indoor Monitor – DNAKE Detail:
1. Six monitors can be connected in one house.
2. When the villa outdoor station is used as a secondary outdoor unit, it can receive the call and start video communication with the outdoor unit.
3. User interface can be customized and programmed as needed.
4. Indoor phone can build video and audio communication with any IP device that supports standard SIP 2.0 protocol, such as IP phone or SIP softphone, etc.
5. It can realize alarm management with 8 zones and direct report to the management center.
6. Up to 8 IP cameras can be connected in the surrounding places for the tenants to monitor what’s at the door or around the house all the time.
7. Integration with smart home system and elevator control system make life easier and smarter.
8. It can be powered by PoE or external power source.
2. When the villa outdoor station is used as a secondary outdoor unit, it can receive the call and start video communication with the outdoor unit.
3. User interface can be customized and programmed as needed.
4. Indoor phone can build video and audio communication with any IP device that supports standard SIP 2.0 protocol, such as IP phone or SIP softphone, etc.
5. It can realize alarm management with 8 zones and direct report to the management center.
6. Up to 8 IP cameras can be connected in the surrounding places for the tenants to monitor what’s at the door or around the house all the time.
7. Integration with smart home system and elevator control system make life easier and smarter.
8. It can be powered by PoE or external power source.
Specifications
| Physical Property | |
| System | Linux |
| CPU | 1GHz,ARM Cortex-A7 |
| Memory | 64MB DDR2 SDRAM |
| Flash | 128MB NAND FLASH |
| Display | 7" TFT LCD, 800x480 |
| Power | DC12V/POE |
| Standby power | 1.5W |
| Rated Power | 9W |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711 |
| Video Codec | H.264 |
| Display | Capacitive, Touch Screen |
| Camera | No |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | TCP/IP,SIP |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-way Cameras |
| Multi Language | Yes |
| Picture Record | Yes(64 pcs) |
| Elevator Control | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
| UI Customized | Yes |
-
Datasheet 280M-S0.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Gaining purchaser gratification is our company's aim eternally. We're going to make great initiatives to create new and top-quality products, satisfy your exclusive prerequisites and supply you with pre-sale, on-sale and after-sale solutions for Video Intercom System For Home - 280M-S0 Linux 7-inch Touch Screen Indoor Monitor – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Iran, azerbaijan, Montpellier, After 13 years of researching and developing products, our brand can represent wide range of products with outstanding quality in world market. We have completed big contracts from many countries such as Germany, Israel, Ukraine, United Kingdom, Italy, Argentina, France, Brazil, and so on. You probably feel secure and satisfy when copperate with us.









