Access Control - 905K-Y3 Android Facial Recognition Terminal – DNAKE Detail:
1. 7-inch touch screen display delivers clear visual display.
2. The terminal is equipped with dual cameras for face spoofing detection, which avoids all kinds of photo and video deception.
3. Face verification accuracy reaches over 99% and face recognition time is less than 1 second.
4. Max. 10,000 face images can be stored in the terminal.
5. 100,000 IC cards can be identified on the terminal for access control.
6. The face recognition terminal is compatible with elevator control system, which offers a more convenient life way.
2. The terminal is equipped with dual cameras for face spoofing detection, which avoids all kinds of photo and video deception.
3. Face verification accuracy reaches over 99% and face recognition time is less than 1 second.
4. Max. 10,000 face images can be stored in the terminal.
5. 100,000 IC cards can be identified on the terminal for access control.
6. The face recognition terminal is compatible with elevator control system, which offers a more convenient life way.
| Physical Property | |
| CPU | Quad-core Cortex-A17 1.8GHz ,Integrate Mali-T764 GPU |
| Operating System | Android 6.0.1 |
| SDRAM | 2GB |
| Flash | 8GB |
| Screen | 7 inch LCD,1024x600 |
| Camera | Dual camera: 650nm+940nm lens; 1/3 inch CMOS Sensor,1280x720; Angle: horizontal 80°, vertical 45°, diagonal 92°; |
| Size | 138 x 245 x 36.8mm |
| Power | DC 12V±10% |
| Rated Power | 25W(with heating film, rated power 30W) |
| Standby Power | 5W(with heating film, rated power 10W) |
| Infrared detection | 0.5m-1.5m |
| Video Codec | H.264 |
| IC Card | Support ISO/IEC 14443 Type A/B protocol; |
| Network | Ethernet(10/100Base-T) RJ-45 |
| Cabling Type | Cat-5e |
| Face recognition | Yes |
| Live detection | Yes |
| USB interface | USB HOST 2.0*1 |
| Temperature | -10℃ - +70℃;-40℃ - +70℃(with heating film) |
| Humidity | 20%-93% |
| RTC | Yes(Hold time≥48H) |
| Number of users | 10, 000 |
| Exit button | Optional |
| Door detection | Optional |
| Lock interface | NO/NC/COM 1A |
| RS485 | Yes |
-
Datasheet 905K-Y3.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Our mission will be to grow to be an innovative supplier of high-tech digital and communication devices by giving worth added design and style, world-class production, and service capabilities for Access Control - 905K-Y3 Android Facial Recognition Terminal – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Sydney, Islamabad, Venezuela, We have been very responsible for all details on our customers order no matter on warranty quality, satisfied prices, quick delivery, on time communication, satisfied packing, easy payment terms, best shipment terms, after sales service etc. We provide one-stop service and best reliability to our every customers. We work hard with our customers, colleagues, workers to make a better future.



.jpg)




