2021 High quality Wireless Video Intercom - 2.4GHz IP65 Waterproof Wireless Door Camera – DNAKE Detail:
1. When the visitor rings the doorbell, outdoor unit will capture the visitor's image and save the call automatically.
2. Night vision LED light enables you to identify the visitors and capture images in a low-illumination environment, even during nighttime.
3. It supports up to 500M long transmission distance in open area for video and voice communication.
4. The wireless doorbell is connecting through 2.4GHz digital frequency hopping technology, so there is no need to worry about poor Wi-Fi signal problem.
5. Two door cameras can be installed in the front door and back door, and one door camera can come with two indoor units that can be 2.4'' handset or 4.3'' monitor.
6. Real-time monitoring lets you never miss any visitor or delivery.
7. Tamper alarm and IP65 weatherproof design ensure normal operation in any case.
8. It can be powered by two C-size batteries or external power source.
| Physical Property | |
| CPU | N32926 |
| MCU | nRF24LE1E |
| Flash | 64Mbit |
| Button | One Mechanical Button |
| Size | 86x160x55mm |
| Color | Silver/Black |
| Material | ABS Plastics |
| Power | DC 12V/ C Battery*2 |
| IP class | IP65 |
| LED | 6 |
| Camera | VAG (640*480) |
| Camera Angle | 105 Degree |
| Audio Codec | PCMU |
| Video Codec | H.264 |
| Network | |
| Transmit Frequency Range | 2.4GHz-2.4835GHz |
| Data Rate | 2.0Mbps |
| Modulation Type | GFSK |
| Transmitting Distance(in open area) | About 500m |
| PIR | No |
-
Datasheet 304D-C13.pdf
Download
Product detail pictures:
Related Product Guide:
While using the "Client-Oriented" company philosophy, a demanding high-quality management method, innovative producing products and also a sturdy R&D workforce, we always deliver premium quality merchandise, superb solutions and aggressive selling prices for 2021 High quality Wireless Video Intercom - 2.4GHz IP65 Waterproof Wireless Door Camera – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Luxemburg, Las Vegas, Denmark, Our company has built stable business relationships with many well-known domestic companies as well as oversea customers. With the goal of providing high quality products to customers at low cots, we are committed to improving its capacities in research, development, manufacturing and management. We have honored to receive recognition from our customers. Till now we have passed ISO9001 in 2005 and ISO/TS16949 in 2008. Enterprises of "quality of survival, the credibility of development" for the purpose, sincerely welcome domestic and foreign businessmen to visit to discuss cooperation.








