2021 High quality Villa Analogue Intercom - 608M-S8 7-inch Resistive Screen Mechanical Button Indoor Monitor – DNAKE Detail:
1. Indoor monitor can connect to 8 alarm zones, such as gas detector, smoke detector or fire detector, in order to increase your home security.
2. This 7'' indoor monitor can receive the call from secondary outdoor station, villa station or doorbell.
3. When the property management department release announcement or notice, etc. in management software, indoor monitor will receive the message automatically and remind the user.
4. Arming or disarming can be realized by one button.
5. In case of emergency, press the SOS button for 3 seconds to send alarm to management center.
Specifications
| Physical Property | |
| MCU | T530EA |
| Flash | SPI Flash 16M-Bit |
| Frequency Range | 400Hz~3400Hz |
| Display | 7" TFT LCD, 800x480 |
| Display Type | Resistive |
| Button | Mechanical Button |
| Device Size | 221.4x151.4x16.5mm |
| Power | DC30V |
| Standby power | 0.7W |
| Rated Power | 6W |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-93% |
| IP Glass | IP30 |
| Features | |
| Call with Outdoor Station& Management Center | Yes |
| Monitor Outdoor Station | Yes |
| Remotely unlock | Yes |
| Mute, Do Not Disturb | Yes |
| External Alarm Device | Yes |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
| Chord Ring Tone | Yes |
| External Door Bell | Yes |
| Message Receiving | Yes(Optional) |
| Snapshot | Yes(Optional) |
| Elevator Linkage | Yes(Optional) |
| Ringing Volume | Yes |
| Brightness /Contrast | Yes |
-
Datasheet 608M-S8.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
It is actually our accountability to satisfy your needs and effectively serve you. Your pleasure is our best reward. We're on the lookout forward for your stop by for joint growth for 2021 High quality Villa Analogue Intercom - 608M-S8 7-inch Resistive Screen Mechanical Button Indoor Monitor – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Uruguay, Uganda, Luxemburg, Our company has built stable business relationships with many well-known domestic companies as well as oversea customers. With the goal of providing high quality products to customers at low cots, we've been committed to improving its capacities in research, development, manufacturing and management. We have honored to receive recognition from our customers. Till now we have now passed ISO9001 in 2005 and ISO/TS16949 in 2008. Enterprises of "quality of survival, the credibility of development" for the purpose, sincerely welcome domestic and foreign businessmen to visit to discuss cooperation.








