Wifi Video Door Phone - 304D-C13 2.4GHz IP65 Waterproof Wireless Door Camera – DNAKE Detail:
1. When the visitor rings the doorbell, outdoor unit will capture the visitor's image and save the call automatically.
2. Night vision LED lights and 120° viewing angle enable you to identify the visitors and capture image in low-illumination environment, even during nighttime.
3. It supports up to 500M long transmission distance in open area for video and voice communication.
4. The wireless doorbell is connecting through 2.4GHz digital frequency hopping technology, so there is no need to worry about poor Wi-Fi signal problem.
5. Two door cameras can be installed in front door and back door, and one door camera can come with two indoor units that can be 2.4'' handset or 4.3'' monitor.
6. Real-time monitoring lets you never miss any visitor or delivery.
7. Tamper alarm and IP65 weatherproof design ensure normal operation in any case.
8. It can be powered by two C-size batteries or external power source.
2. Night vision LED lights and 120° viewing angle enable you to identify the visitors and capture image in low-illumination environment, even during nighttime.
3. It supports up to 500M long transmission distance in open area for video and voice communication.
4. The wireless doorbell is connecting through 2.4GHz digital frequency hopping technology, so there is no need to worry about poor Wi-Fi signal problem.
5. Two door cameras can be installed in front door and back door, and one door camera can come with two indoor units that can be 2.4'' handset or 4.3'' monitor.
6. Real-time monitoring lets you never miss any visitor or delivery.
7. Tamper alarm and IP65 weatherproof design ensure normal operation in any case.
8. It can be powered by two C-size batteries or external power source.
| Physical Property | |
| CPU | N32926 |
| MCU | nRF24LE1E |
| Flash | 64Mbit |
| Button | One Mechanical Button |
| Size | 86x160x55mm |
| Color | Silver/Black |
| Material | ABS Plastics |
| Power | DC 12V/ C Battery*2 |
| IP class | IP55 |
| LED | 6 |
| Camera | VAG (640*480) |
| Camera Angle | 120~135 Degree |
| Audio Codec | PCMU |
| Video Codec | H.264 |
| Network | |
| Transmit Frequency Range | 2.4GHz-2.4835GHz |
| SIP | Yes |
| Data Rate | 2.0Mbps |
| Modulation Type | GFSK |
| Transmitting Distance(in open area) | About 500m |
| PIR | 2.5m*100° |
-
Datasheet 304D-C13.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Our business has been focusing on brand strategy. Customers' pleasure is our best advertising. We also offer OEM company for Wifi Video Door Phone - 304D-C13 2.4GHz IP65 Waterproof Wireless Door Camera – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Miami, Bolivia, Cannes, We have advanced production technology, and pursuit innovative in products. At the same time, the good service has enhanced the good reputation. We believe that as long as you understand our product, you must be willing to become partners with us. Looking forward to your inquiry.









