Wholesale Video Door Phone Price - 304D-C8 2.4GHz IP55 Waterproof Wireless Door Camera – DNAKE Detail:
1. When there is a visitor, the door camera will take a snapshot automatically and send the photo to the indoor monitor.
2. Night vision LED light and 120° viewing angle enable you to identify the visitors and capture image in low-illumination environment, even at night.
3. It supports up to 500M long transmission distance for video and voice communication in open area.
4. With the 2.4GHz digital frequency hopping technology, the wireless doorbell won't meet any Wi-Fi signal problem.
5. Two door cameras can be installed in front door and back door, and one door camera can come with two indoor units that can be 2.4'' handsets or 4.3'' monitors.
6. Real-time monitoring avoids missing visitors.
7. Auto-theft detection and IP55 waterproof design ensures normal operation in any case.
8. It can be powered by two C-size batteries or external power source.
2. Night vision LED light and 120° viewing angle enable you to identify the visitors and capture image in low-illumination environment, even at night.
3. It supports up to 500M long transmission distance for video and voice communication in open area.
4. With the 2.4GHz digital frequency hopping technology, the wireless doorbell won't meet any Wi-Fi signal problem.
5. Two door cameras can be installed in front door and back door, and one door camera can come with two indoor units that can be 2.4'' handsets or 4.3'' monitors.
6. Real-time monitoring avoids missing visitors.
7. Auto-theft detection and IP55 waterproof design ensures normal operation in any case.
8. It can be powered by two C-size batteries or external power source.
| Physical Property | |
| CPU | N32926 |
| MCU | nRF24LE1E |
| Flash | 64Mbit |
| Button | OneMechanicalButton |
| Size | 86x160x55mm |
| Color | Silver/Black |
| Material | ABS Plastics |
| Power | DC 12V/ C Battery*2 |
| IP class | IP55 |
| LED | 6 |
| Camera | VAG (640*480) |
| Camera Angle | 120~135Degree |
| Audio Codec | PCMU |
| Video Codec | H.264 |
| Network | |
| Transmit Frequency Range | 2.4GHz-2.4835GHz |
| SIP | Yes |
| Data Rate | 2.0Mbps |
| ModulationType | GFSK |
| TransmittingDistance(in open area) | About 500m |
| PIR | 2.5m*100° |
-
Datasheet 304D-C8.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Our enterprise since its inception, usually regards product top quality as business life, repeatedly enhance manufacturing technology, make improvements to product excellent and continuously strengthen enterprise total high quality administration, in strict accordance with all the national standard ISO 9001:2000 for Wholesale Video Door Phone Price - 304D-C8 2.4GHz IP55 Waterproof Wireless Door Camera – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Lithuania, Czech Republic, Curacao, We have a excellent team supplying professional service, prompt reply, timely delivery, excellent quality and best price to our customers. Satisfaction and good credit to every customer is our priority. We are sincerely looking forward to cooperate with customers all over the world. We believe we can satisfy with you. We also warmly welcome customers to visit our company and purchase our products.









