Wholesale Price China Wireless Doorbell System - 2.4GHz IP65 Waterproof Wireless Door Camera – DNAKE Detail:
1. When there is a visitor, the door camera will take a snapshot automatically and send the photo to the indoor monitor.
2. Night vision LED light enables you to identify the visitors and capture images in a low-illumination environment, even at night.
3. It supports up to 500M long transmission distance for video and voice communication in an open area.
4. With the 2.4GHz digital frequency hopping technology, the wireless doorbell won't meet any Wi-Fi signal problem.
5. Two door cameras can be installed in the front door and back door, and one door camera can come with two indoor units that can be 2.4'' handsets or 4.3'' monitors.
6. Real-time monitoring avoids missing visitors.
7. Auto-theft detection and IP65 waterproof design ensures normal operation in any case.
8. It can be powered by two C-size batteries or an external power source.
2. Night vision LED light enables you to identify the visitors and capture images in a low-illumination environment, even at night.
3. It supports up to 500M long transmission distance for video and voice communication in an open area.
4. With the 2.4GHz digital frequency hopping technology, the wireless doorbell won't meet any Wi-Fi signal problem.
5. Two door cameras can be installed in the front door and back door, and one door camera can come with two indoor units that can be 2.4'' handsets or 4.3'' monitors.
6. Real-time monitoring avoids missing visitors.
7. Auto-theft detection and IP65 waterproof design ensures normal operation in any case.
8. It can be powered by two C-size batteries or an external power source.
| Physical Property | |
| CPU | N32926 |
| MCU | nRF24LE1E |
| Flash | 64Mbit |
| Button | One Mechanical Button |
| Size | 86x160x55mm |
| Color | Silver/Black |
| Material | ABS Plastics |
| Power | DC 12V/ C Battery*2 |
| IP class | IP65 |
| LED | 6 |
| Camera | VAG (640*480) |
| Camera Angle | 105 Degree |
| Audio Codec | PCMU |
| Video Codec | H.264 |
| Network | |
| Transmit Frequency Range | 2.4GHz-2.4835GHz |
| Data Rate | 2.0Mbps |
| ModulationType | GFSK |
| TransmittingDistance(in open area) | About 500m |
| PIR | No |
-
Datasheet 304D-C8.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
In order to best meet client's needs, all of our operations are strictly performed in line with our motto "High Quality, Competitive Price, Fast Service" for Wholesale Price China Wireless Doorbell System - 2.4GHz IP65 Waterproof Wireless Door Camera – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Italy, Manila, Ottawa, Today, We are with great passion and sincerity to further fulfill our global customers' needs with good quality and design innovation. We fully welcome customers from all over the world to establish stable and mutually beneficial business relationships, to have a bright future together.



.jpg)





