Wholesale Discount Door Phone Intercom - 904M-S8 7” Android Based Customizable PoE Indoor Monitor – DNAKE Detail:
1. 7-inch touch screen display and optional mechanical button deliver clear visual display and better user experience.
2. It is easy to use SIP2.0 protocol to establish video and audio communication with IP phone or SIP softphone, etc.
3. Users can find and install any app on the indoor monitor for home entertainment.
4.Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor, etc., can be connected to make your home more secure.
5. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to form a full-round home security solution.
6. When it integrates with home automation system, you can control and manage home appliances with the indoor monitor or smartphone, etc.
7. Residents can answer and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
8. It can be powered by PoE or external power source.
Specifications
2. It is easy to use SIP2.0 protocol to establish video and audio communication with IP phone or SIP softphone, etc.
3. Users can find and install any app on the indoor monitor for home entertainment.
4.Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor, etc., can be connected to make your home more secure.
5. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to form a full-round home security solution.
6. When it integrates with home automation system, you can control and manage home appliances with the indoor monitor or smartphone, etc.
7. Residents can answer and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
8. It can be powered by PoE or external power source.
Specifications
| Physical Property | |
| System | Android 6.0.1 |
| CPU | Octal core 1.5GHz Cortex-A53 |
| Memory | DDR3 1GB |
| Flash | 4GB |
| Display | 7" TFT LCD, 1024x600 |
| Button | Mechanical Button(optional) |
| Power | DC12V/POE |
| Standby power | 3W |
| Rated Power | 10W |
| TF Card & USB Support | No |
| WIFI & Bluetooth | Optional |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711/G.729 |
| Video Codec | H.264 |
| Screen | Capacitive, Touch Screen |
| Camera | Yes(Optional), 0.3M Pixels |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | SIP,TCP/IP, RTSP |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-way Cameras |
| Door Bell Input | Yes |
| Record | Picture/Audio/Video |
| AEC/AGC | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
-
Datasheet 904M-S8.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
We've one of the most advanced generation tools, experienced and qualified engineers and workers, recognized good quality manage systems and a friendly skilled product sales workforce pre/after-sales support for Wholesale Discount Door Phone Intercom - 904M-S8 7” Android Based Customizable PoE Indoor Monitor – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Bangladesh, Costa Rica, Cancun, Selling our products causes no risks and brings high returns to your company instead. It is our consistent pursuit to create value for clients. Our company is looking for agents sincerely. What are you waiting for? Come and join us. Now or never.








