Wholesale Dealers of Wifi Intercom For Home - 290M-S8 7-inch Linux Indoor Monitor – DNAKE Detail:
1. It can connect to any IP device using a two-wire cable, even in an analog environment.
2. Multiple functions include video intercom, door access, emergency call, and security alarm, etc.
3. According to your needs, it can be used with home automation and lift control system.
4. When any IP door station which supports SIP protocol calls 290 monitor, it can transfer the call to the intercom APP installed in your smartphone for remote unlocking and monitoring.
2. Multiple functions include video intercom, door access, emergency call, and security alarm, etc.
3. According to your needs, it can be used with home automation and lift control system.
4. When any IP door station which supports SIP protocol calls 290 monitor, it can transfer the call to the intercom APP installed in your smartphone for remote unlocking and monitoring.
| Physical Property | |
| System | Linux |
| CPU | 1.2GHz,ARM Cortex-A7 |
| Memory | 64MB DDR2 SDRAM |
| Flash | 128MB NAND FLASH |
| Display | 7" TFT LCD,800x480 |
| Power | TwoWire Supply |
| Standby power | 1.5W |
| Rated Power | 9W |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711 |
| Video Codec | H.264 |
| Display | Capacitive, TouchScreen(optional) |
| Camera | No |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | TCP/IP,SIP,2-wire |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-wayCameras |
| Multi Language | Yes |
| PictureRecord | Yes(64pcs) |
| Elevator Control | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
| UI Customized | Yes |
-
Datasheet 290M-S8.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
It truly is a great way to improve our merchandise and repair. Our mission should be to create imaginative products to prospects with a excellent knowledge for Wholesale Dealers of Wifi Intercom For Home - 290M-S8 7-inch Linux Indoor Monitor – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Benin, Johannesburg, Montreal, Each customer's satisfactory is our goal. We are looking for long-term cooperation with each customer. To meet this, we keep up our quality and provide extraordinary customer service. Welcome to our company, we are expecting to cooperate with you.








