290M-S0 Linux 7-inch UI Customization Indoor Unit – DNAKE Detail:
1. 7-inch capacitive touch screen provides high-quality audio and video communications with outdoor station and between indoor monitors in different rooms.
2. It offers flexible audio and video communications using standard SIP protocol.
3. It comes with 5 easy-to-access touch buttons.
4. With the help of 2-wire IP convertor, any IP device can be connected to this indoor monitor using a two-wire cable.
5. It can be equipped with 8 alarm zones, such as flood sensor, smoke detector, or fire sensor, etc., to keep your family and property protected.
2. It offers flexible audio and video communications using standard SIP protocol.
3. It comes with 5 easy-to-access touch buttons.
4. With the help of 2-wire IP convertor, any IP device can be connected to this indoor monitor using a two-wire cable.
5. It can be equipped with 8 alarm zones, such as flood sensor, smoke detector, or fire sensor, etc., to keep your family and property protected.
Specifications
| Physical Property | |
| System | Linux |
| CPU | 1.2GHz,ARM Cortex-A7 |
| Memory | 64MB DDR2 SDRAM |
| Flash | 128MB NAND FLASH |
| Display | 7" TFT LCD, 800x480 |
| Power | Two Wire Supply |
| Standby power | 1.5W |
| Rated Power | 9W |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711 |
| Video Codec | H.264 |
| Display | Capacitive, Touch Screen(optional) |
| Camera | No |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | TCP/IP,SIP,2-wire |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-way Cameras |
| Multi Language | Yes |
| Picture Record | Yes(64 pcs) |
| Elevator Control | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
| UI Customized | Yes |
-
Datasheet 290M-S0.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Now we have highly developed devices. Our items are exported towards the USA, the UK and so on, enjoying a great popularity among the customers for 290M-S0 Linux 7-inch UI Customization Indoor Unit – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Poland, Greece, Mexico, Many kinds of different solutions are available for you to choose, you can do one-stop shopping here. And customized orders are acceptable. Real business is to get win-win situation, if possible, we would like to deliver more support for customers. Welcome all nice buyers communicate details of solutions with us!!









