Video Door Intercom - 280SD-C12 Linux SIP2.0 Villa Panel – DNAKE Detail:
1. SIP-based door station supports communication with SIP phone or softphone, etc.
2. Integration with elevator control system offers a more convenient life way.
3. Weatherproof and vandal-proof design ensures the stability and service life of the device.
4. There are two ways of mounting to be chosen: flush or surface mounting.
5. It can be powered by PoE or an external power source.
2. Integration with elevator control system offers a more convenient life way.
3. Weatherproof and vandal-proof design ensures the stability and service life of the device.
4. There are two ways of mounting to be chosen: flush or surface mounting.
5. It can be powered by PoE or an external power source.
| Physical Property | |
| System | Linux |
| CPU | 1GHz,ARM Cortex-A7 |
| SDRAM | 128MB |
| Flash | 64M DDR2 |
| Product Size(Surface) | 170x84.5x31(mm) |
| Product Size(Flush) | 190x95x27(mm) |
| Power | DC12V/POE |
| Standby power | 1.5W |
| Rated Power | 3W |
| RFID Card Reader | IC/ID (Optional), 200,00 pcs |
| Button | Single Mechanical Button |
| Temperature | -40℃ - +70℃ |
| Humidity | 20%-93% |
| IP Class | IP65 |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711 |
| Video Codec | H.264 |
| Camera | CMOS 2M pixel |
| Video Resolution | 1280×720p |
| LED Night Vision | Yes |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | TCP/IP, SIP |
| Interface | |
| Unlock circuit | Yes (Withstand max current 1A for lock) |
| Exit Button | Yes |
| RS485 | Yes |
| Door Magnetic | Yes |
-
Datasheet 280SD-C12.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
"Sincerity, Innovation, Rigorousness, and Efficiency" is definitely the persistent conception of our corporation to the long-term to establish alongside one another with customers for mutual reciprocity and mutual profit for Video Door Intercom - 280SD-C12 Linux SIP2.0 Villa Panel – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: St. Petersburg, Juventus, Porto, Our company always committed to meet your quality demand, price points and sales target. Warmly welcome you open the boundaries of communication. It is our great pleasure to service you if you need a trusted supplier and value information.









