Room Intercom - 290M-S0 – DNAKE Detail:
1. 7-inch capacitive touch screen provides high-quality audio and video communications with the outdoor station and between indoor monitors in different rooms.
2. It offers flexible audio and video communications using standard SIP protocol.
3. It comes with 5 easy-to-access touch buttons.
4. With the help of 2-wire IP convertor, any IP device can be connected to this indoor monitor using a two-wire cable.
5. It can be equipped with 8 alarm zones, such as water leakage sensor, smoke detector, or fire sensor, etc., to keep your family and property protected.
2. It offers flexible audio and video communications using standard SIP protocol.
3. It comes with 5 easy-to-access touch buttons.
4. With the help of 2-wire IP convertor, any IP device can be connected to this indoor monitor using a two-wire cable.
5. It can be equipped with 8 alarm zones, such as water leakage sensor, smoke detector, or fire sensor, etc., to keep your family and property protected.
| Physical Property | |
| System | Linux |
| CPU | 1.2GHz,ARM Cortex-A7 |
| Memory | 64MB DDR2 SDRAM |
| Flash | 128MB NAND FLASH |
| Display | 7" TFT LCD, 800x480 |
| Power | Two Wire Supply |
| Standby power | 1.5W |
| Rated Power | 9W |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711 |
| Video Codec | H.264 |
| Display | Capacitive, Touch Screen(optional) |
| Camera | No |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | TCP/IP,SIP,2-wire |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-way Cameras |
| Multi Language | Yes |
| Picture Record | Yes(64 pcs) |
| Elevator Control | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
| UI Customized | Yes |
-
Datasheet 290M-S0.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
We goal to see good quality disfigurement within the manufacturing and provide the most effective support to domestic and overseas shoppers wholeheartedly for Room Intercom - 290M-S0 – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Honduras, Chile, America, High output volume, top quality, timely delivery and your satisfaction are guaranteed. We welcome all inquiries and comments. We also offer agency service---that act as the agent in china for our customers. If you are interested in any of our products or have an OEM order to fulfill, please feel free to contact us now. Working with us will save you money and time.
.jpg)







