Renewable Design for Intercom Over Ip - 904M-S8 7” Android Based Customizable PoE Indoor Monitor – DNAKE Detail:
1. 7-inch touch screen display and optional mechanical button deliver clear visual display and better user experience.
2. It is easy to use SIP2.0 protocol to establish video and audio communication with IP phone or SIP softphone, etc.
3. Users can find and install any app on the indoor monitor for home entertainment.
4.Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor, etc., can be connected to make your home more secure.
5. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to form a full-round home security solution.
6. When it integrates with home automation system, you can control and manage home appliances with the indoor monitor or smartphone, etc.
7. Residents can answer and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
8. It can be powered by PoE or external power source.
Specifications
2. It is easy to use SIP2.0 protocol to establish video and audio communication with IP phone or SIP softphone, etc.
3. Users can find and install any app on the indoor monitor for home entertainment.
4.Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor, etc., can be connected to make your home more secure.
5. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to form a full-round home security solution.
6. When it integrates with home automation system, you can control and manage home appliances with the indoor monitor or smartphone, etc.
7. Residents can answer and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
8. It can be powered by PoE or external power source.
Specifications
| Physical Property | |
| System | Android 6.0.1 |
| CPU | Octal core 1.5GHz Cortex-A53 |
| Memory | DDR3 1GB |
| Flash | 4GB |
| Display | 7" TFT LCD, 1024x600 |
| Button | Mechanical Button(optional) |
| Power | DC12V/POE |
| Standby power | 3W |
| Rated Power | 10W |
| TF Card & USB Support | No |
| WIFI & Bluetooth | Optional |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711/G.729 |
| Video Codec | H.264 |
| Screen | Capacitive, Touch Screen |
| Camera | Yes(Optional), 0.3M Pixels |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | SIP,TCP/IP, RTSP |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-way Cameras |
| Door Bell Input | Yes |
| Record | Picture/Audio/Video |
| AEC/AGC | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
-
Datasheet 904M-S8.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Our primary target will be to provide our clients a serious and responsible small business relationship, supplying personalized attention to all of them for Renewable Design for Intercom Over Ip - 904M-S8 7” Android Based Customizable PoE Indoor Monitor – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Atlanta, Uganda, Liberia, Strong infrastructure is the need of any organization. We are backed with a robust infrastructural facility that enables us to manufacture, store, quality check and dispatch our products worldwide. To maintain smooth work flow, we have sectioned our infrastructure into a number of departments. All these departments are functional with latest tools, modernized machines and equipment. Owing to which, we are able to accomplish voluminous production without compromising upon the quality.








