Nurse Call Systems For Hospitals - Wireless Doorbell Kit – DNAKE Detail:
| Physical Property of Door Camera DC200 | |
| Panel | Plastic |
| Color | Silver |
| Flash | 64MB |
| Button | Mechanical |
| Power Supply | DC 12V or 2*Battery (C size) |
| IP Rating | IP65 |
| LED | 6PCS |
| Camera | 0.3MP |
| Installation | Surface mounting |
| Dimension | 160 x 86 x 55 mm |
| Working Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Storage Temperature | -10℃ - +70℃ |
| Working Humidity | 10%-90% (non-condensing) |
| Physical Property of Indoor Monitor DM50 | |
| Panel | Plastic |
| Color | Silver/Black |
| Flash | 64MB |
| Button | 9 Mechanical Buttons |
| Power | Rechargeable Lithium Battery (2500mAh) |
| Installation | Surface Mounting or Desktop |
| Multi-language | 10 (English, Nederlands, Polski, Deutsch, Français, Italiano, Español, Português, Русский, Türk) |
| Dimension | 214.85 x 149.85 x 21 mm |
| Working Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Storage Temperature | -10℃ - +70℃ |
| Working Humidity | 10%-90% (non-condensing) |
| Screen | 7-inch TFT LCD |
| Resolution | 800 x 480 |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711a |
| Video Codec | H.264 |
| Video Resolution of DC200 | 640 x 480 |
| Viewing Angle of DC200 | 105° |
| Snapshot | 75PCS |
| Video Recording | Yes |
| TF Card | 32G |
| Transmission | |
| Transmit Frequency Range | 2.4GHz-2.4835GHz |
| Data Rate | 2.0 Mbps |
| Modulation Type | GFSK |
| Transmit Distance (in Open Area) | 400m |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Now we have superior devices. Our solutions are exported to your USA, the UK and so on, enjoying a superb name between customers for Nurse Call Systems For Hospitals - Wireless Doorbell Kit – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Monaco, Switzerland, Algeria, Regarding quality as survival, prestige as guarantee, innovation as motive force, development along with advanced technology, our group hopes to make progress together with you and make untiring efforts for the bright future of this industry.
Datasheet 904M-S3.pdf








