New Arrival China Smart Intercom System - 902M-S0 Android 7” UI Customization Indoor Unit – DNAKE Detail:
1. 7-inch capacitive touch screen provides high-quality audio and video communications with outdoor station and between indoor monitors in different rooms.
2. User interface can be customized and programmed as needed.
3. Indoor phone can build video and audio communication with any IP device that supports standard SIP 2.0 protocol, such as IP phone or SIP softphone, etc.
4. Any APP can be downloaded and used on the indoor monitor to cater to user needs.
5. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor, etc., can be connected to keep your home protected.
6. Video door phone supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as garden or parking lot, to form a better home security solution.
7. All in-home automation devices can be easily managed and controlled by indoor monitor or smartphone, etc.
8. Residents can answer and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
9. It can be powered by PoE or external power source.
2. User interface can be customized and programmed as needed.
3. Indoor phone can build video and audio communication with any IP device that supports standard SIP 2.0 protocol, such as IP phone or SIP softphone, etc.
4. Any APP can be downloaded and used on the indoor monitor to cater to user needs.
5. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor, etc., can be connected to keep your home protected.
6. Video door phone supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as garden or parking lot, to form a better home security solution.
7. All in-home automation devices can be easily managed and controlled by indoor monitor or smartphone, etc.
8. Residents can answer and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
9. It can be powered by PoE or external power source.
Specifications
| Physical Property | |
| System | Android 4.4.2 |
| CPU | Quad core 1.3GHz Cortex-A7 |
| Memory | DDR3 512MB |
| Flash | 4GB |
| Display | 7" TFT LCD, 1024x600 |
| Button | Piezoelectric button |
| Power | DC12V/PoE |
| Standby power | 3W |
| Rated Power | 10W |
| TF Card &USB Support | Yes (Maximum 32 GB) |
| WiFi & Bluetooth | Optional |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711U, G711A, G.729 |
| Video Codec | H.264 |
| Screen | Capacitive, Touch Screen |
| Camera | Yes(Optional), 0.3M Pixels |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | SIP,TCP/IP, RTSP, RTP, HTTP |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-way Cameras |
| Door Bell Input | Yes |
| Record | Picture/Audio/Video |
| AEC/AGC | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
-
Datasheet 902M-S0.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
We thinks what prospects think, the urgency of urgency to act from the interests of a client position of theory, allowing for greater high-quality, reduced processing costs, rates are much more reasonable, won the new and previous consumers the support and affirmation for New Arrival China Smart Intercom System - 902M-S0 Android 7” UI Customization Indoor Unit – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Amman, Jakarta, Singapore, So that you can utilize the resource from the expanding info in international trade, we welcome shoppers from everywhere on-line and offline. In spite of the good quality solutions we provide, effective and satisfying consultation service is supplied by our professional after-sale service team. Product lists and detailed parameters and any other info weil be sent to you timely for your inquiries. So you should make contact with us by sending us emails or call us if you have any questions about our corporation. ou may also get our address info from our web page and come to our company to get a field survey of our merchandise. We've been confident that we have been going to share mutual achievement and create strong co-operation relations with our companions in this marketplace. We're searching forward for your inquiries.









