Manufacturer for SIP Access Control System - 280AC-R3 – DNAKE Detail:
1. The IP access controller combines card reader, numeric keypad, door access, and video intercom.
2. It can not only work as video access controller but also as a video doorbell.
3. When the access controller is used with 280M-K8 2.4''SIP handset, it forms a WiFi video doorbell kit and the user can answer the call by handset freely and remotely.
4. It provides audio & video communication with SIPphone, smartphone, or Pad, etc. via SIP 2.0 Protocol.
5. The door can be unlocked by password or IC/ID card.
6. Application scenarios: office, villa, hotel, school, bank, or healthcare center, etc.
| Physical Property | |
| System | Linux |
| CPU | 1GHz,ARM Cortex-A7 |
| SDRAM | 128MB |
| Flash | 64M DDR2 |
| Product Size | 145x92x25(mm) |
| Power | DC12V |
| Standby power | 1.5W |
| Rated Power | 3W |
| RFID Card Reader | IC/ID (Optional), 20,000 pcs |
| Button | Touch |
| Temperature | -40℃ - +70℃ |
| Humidity | 20%-93% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711 |
| Video Codec | H.264 |
| Camera | CMOS 2M Pixel(optional) |
| Video Resolution | 1280×720p |
| LED Night Vision | Yes |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | TCP/IP, SIP |
| Interface | |
| Unlock circuit | Yes (Withstand max current 1A for lock) |
| Exit Button | Yes |
| RS485 | Yes |
| Door Magnetic | Yes |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
We are proud of the high customer satisfaction and wide acceptance due to our persistent pursuit of high quality both on product and service for Manufacturer for SIP Access Control System - 280AC-R3 – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Estonia, Oman, Cape Town, We solution have passed through the national skilled certification and been well received in our key industry. Our specialist engineering team will often be ready to serve you for consultation and feedback. We are able to also provide you with no cost samples to meet your needs. Best efforts will be produced to offer you the very best service and solutions. For anyone who is considering our business and solutions, please speak to us by sending us emails or get in touch with us right away. As a way to know our products and enterprise. lot more, you'll be able to come to our factory to find out it. We will constantly welcome guests from around the globe to our firm. o build enterprise. elations with us. Please really feel absolutely free to make contact with us for small business and we believe we will share the top trading practical experience with all our merchants.
Datasheet 904M-S3.pdf








