Low price for IP Based Nurse Call System - Linux Audio Door Phone – DNAKE Detail:
1. This indoor unit can be used in an apartment or multi-unit buildings, where a loud-speaking (open-voice) type of apartment door phone is desired.
2. Two mechnical buttons are used for calling/answering and unlocking the door.
3. Max. 4 alarm zones, such as fire detector, gas detector, or door sensor etc., can be connected to ensure home security.
4. It is compact, low cost and convenient to use.
| Physical Property | |
| System | Linux |
| CPU | 1GHz,ARM Cortex-A7 |
| Memory | 64MB DDR2 SDRAM |
| Flash | 16MB NAND FLASH |
| Device Size | 85.6*85.6*49(mm) |
| Installation | 86*86 box |
| Power | DC12V |
| Standby power | 1.5W |
| Rated Power | 9W |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711 |
| Screen | No Screen |
| Camera | No |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | TCP/IP, SIP |
| Features | |
| Alarm | Yes(4 zones) |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
We generally believe that one's character decides products' top quality, the details decides products' high-quality ,along with the REALISTIC,EFFICIENT AND INNOVATIVE team spirit for Low price for IP Based Nurse Call System - Linux Audio Door Phone – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Kuala Lumpur, Oman, Niger, Our products are widely recognized and trusted by users and can meet continuously developing economic and social needs. We welcome new and old customers from all walks of life to contact us for future business relationships and achieving mutual success!
Datasheet 904M-S3.pdf






