Low price for Indoor Station - 280M-I8 Linux 4.3” Touch Screen SIP2.0 Indoor monitor – DNAKE Detail:
1. 4.3-inch touch screen panel and five mechanical buttons provide a good user experience.
2. User interface of the monitor can be customized to meet the user needs.
3. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, gas detector, or door sensor etc., can be connected to ensure home security.
4. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as the garden or swimming pool, to keep your house or premises safe.
5. When it works with home automation system, it allows you to control your home appliances by the indoor monitor or smartphone, etc.
6. Residents can enjoy clear audio communication with visitors and see them before granting or denying access.
7. It can be powered by PoE or external power source.
2. User interface of the monitor can be customized to meet the user needs.
3. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, gas detector, or door sensor etc., can be connected to ensure home security.
4. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as the garden or swimming pool, to keep your house or premises safe.
5. When it works with home automation system, it allows you to control your home appliances by the indoor monitor or smartphone, etc.
6. Residents can enjoy clear audio communication with visitors and see them before granting or denying access.
7. It can be powered by PoE or external power source.
| Physical Property | |
| System | Linux |
| CPU | 1GHz,ARM Cortex-A7 |
| Memory | 64MB DDR2 SDRAM |
| Flash | 128MB NAND FLASH |
| Display | 4" TFT LCD, 480x272 |
| Power | DC12V/POE |
| Standby power | 1.5W |
| Rated Power | 9W |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711 |
| Video Codec | H.264 |
| Display | Resistive, Touch Screen |
| Camera | No |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | TCP/IP,SIP |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-way Cameras |
| Multi Language | Yes |
| Picture Record | Yes(64 pcs) |
| Elevator Control | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
| UI Customized | Yes |
-
Datasheet 280M-I8.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
We strive for excellence, service the customers", hopes to become the best cooperation team and dominator enterprise for personnel, suppliers and customers, realizes value share and continuous promotion for Low price for Indoor Station - 280M-I8 Linux 4.3” Touch Screen SIP2.0 Indoor monitor – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Rotterdam, Sacramento, Madras, In order to carry out our goal of "customer first and mutual benefit" in the cooperation, we establish a professional engineering team and a sales team to supply the best service to satisfy our customers' requirements. Welcome you to cooperate with us and join us. We are your best choice.









