Linux Call Station - 902M-S8 Android 7” Touch Screen SIP2.0 Indoor Monitor – DNAKE Detail:
1. User interface can be customized and programmed as needed.
2. The indoor monitor can use SIP2.0 protocol to establish the video and audio communication with IP phone or SIP softphone, etc.
3. Users can find and install any app in the indoor monitor for home entertainment.
4.Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor etc., can be connected to make your home more secure.
5. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to form a full-round home security solution.
6. When it integrates with home automation system, you can control and manage home appliances with the indoor monitor or smartphone, etc.
7. Residents can answer and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
8. It can be powered by PoE or external power source.
2. The indoor monitor can use SIP2.0 protocol to establish the video and audio communication with IP phone or SIP softphone, etc.
3. Users can find and install any app in the indoor monitor for home entertainment.
4.Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor etc., can be connected to make your home more secure.
5. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to form a full-round home security solution.
6. When it integrates with home automation system, you can control and manage home appliances with the indoor monitor or smartphone, etc.
7. Residents can answer and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
8. It can be powered by PoE or external power source.
| Physical Property | |
| System | Android 4.4.2 |
| CPU | Quad core 1.3GHz Cortex-A7 |
| Memory | DDR3 512MB |
| Flash | 4GB |
| Display | 7" TFT LCD, 1024x600 |
| Power | DC12V |
| Standby power | 3W |
| Rated Power | 10W |
| TF Card &USB Support | Yes (Maximum 32 GB) |
| WiFi & Bluetooth | Optional |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711U, G711A, G.729 |
| Video Codec | H.264 |
| Screen | Capacitive, Touch Screen |
| Camera | Yes(Optional), 0.3M Pixels |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | SIP,TCP/IP, RTSP, RTP, HTTP |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-way Cameras |
| Door Bell Input | Yes |
| Record | Picture/Audio/Video |
| AEC/AGC | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
-
Datasheet 902M-S8.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
To be a result of ours specialty and service consciousness, our enterprise has won an excellent status between buyers all around the globe for Linux Call Station - 902M-S8 Android 7” Touch Screen SIP2.0 Indoor Monitor – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Irish, Kyrgyzstan, Madrid, With the goal of "zero defect". To care for the environment, and social returns, care employee social responsibility as own duty. We welcome friends from all over the world to visit and guide us so that we can achieve the win-win goal together.







