Intercom Phone System - 902M-S3 Android 10.1-inch Touch Screen SIP2.0 Indoor Monitor – DNAKE Detail:
1. 10-inch touch screen panel delivers brilliant display and ultimate screen experience.
2. User interface can be customized and programmed as needed.
3. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor, etc., can be connected to increase home security.
4. Users can find and install apps on the indoor monitor for home entertainment.
5. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as garden or parking lot, to keep your home safe and secure.
6. When it converges smart home system, you are able to control and manage home appliances with the indoor monitor or smartphone, etc.
7. Residents can answer and see the visitors before granting or denying the access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
8. It can be powered by PoE or external power source.
2. User interface can be customized and programmed as needed.
3. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor, etc., can be connected to increase home security.
4. Users can find and install apps on the indoor monitor for home entertainment.
5. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as garden or parking lot, to keep your home safe and secure.
6. When it converges smart home system, you are able to control and manage home appliances with the indoor monitor or smartphone, etc.
7. Residents can answer and see the visitors before granting or denying the access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
8. It can be powered by PoE or external power source.
| Physical Property | |
| System | Android 4.4.2 |
| CPU | Quad core 1.3GHz Cortex-A7 |
| Memory | DDR3 512MB |
| Flash | 4GB |
| Display | 10" TFT LCD, 1024x600 |
| Power | DC12V/PoE |
| Standby power | 3W |
| Rated Power | 10W |
| TF Card & USB Support | Yes (Maximum 32 GB) |
| WiFi & Bluetooth | Optional |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711U, G711A, G.729 |
| Video Codec | H.264 |
| Screen | Capacitive, Touch Screen |
| Camera | Yes(Optional), 0.3M Pixels |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | SIP,TCP/IP, RTSP, RTP, HTTP |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-way Cameras |
| Door Bell Input | Yes |
| Record | Picture/Audio/Video |
| AEC/AGC | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
-
Datasheet 902M-S3.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
We've one of the most advanced generation tools, experienced and qualified engineers and workers, recognized good quality manage systems and a friendly skilled product sales workforce pre/after-sales support for Intercom Phone System - 902M-S3 Android 10.1-inch Touch Screen SIP2.0 Indoor Monitor – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Armenia, Uruguay, Rotterdam, We have constructed strong and long co-operation relationship with an enormous quantity of companies within this business in Kenya and overseas. Immediate and specialist after-sale service supplied by our consultant group has happy our buyers. Detailed Info and parameters from the merchandise will probably be sent to you for any thorough acknowledge. Free samples may be delivered and company check out to our corporation. n Kenya for negotiation is constantly welcome. Hope to get inquiries type you and construct a long-term co-operation partnership.









