Hot New Products SIP Based Access Control - 905K-Y3 – DNAKE Detail:
1. 7-inch touch screen display delivers clear visual display.
2. The terminal is equipped with dual cameras for face spoofing detection, which avoids all kinds of photo and video deception.
3. Face verification accuracy reaches over 99% and face recognition time is less than 1 second.
4. Max. 10,000 face images can be stored in the terminal.
5. 100,000 IC cards can be identified on the terminal for access control.
6. The face recognition terminal is compatible with elevator control system, which offers a more convenient life way.
2. The terminal is equipped with dual cameras for face spoofing detection, which avoids all kinds of photo and video deception.
3. Face verification accuracy reaches over 99% and face recognition time is less than 1 second.
4. Max. 10,000 face images can be stored in the terminal.
5. 100,000 IC cards can be identified on the terminal for access control.
6. The face recognition terminal is compatible with elevator control system, which offers a more convenient life way.
| Physical Property | |
| CPU | Quad-core Cortex-A17 1.8GHz ,Integrate Mali-T764 GPU |
| Operating System | Android 6.0.1 |
| SDRAM | 2GB |
| Flash | 8GB |
| Screen | 7 inch LCD,1024x600 |
| Camera | Dual camera: 650nm+940nm lens; 1/3 inch CMOS Sensor,1280x720; Angle: horizontal 80°, vertical 45°, diagonal 92°; |
| Size | 138 x 245 x 36.8mm |
| Power | DC 12V±10% |
| Rated Power | 25W(with heating film, rated power 30W) |
| Standby Power | 5W(with heating film, rated power 10W) |
| Infrared detection | 0.5m-1.5m |
| Video Codec | H.264 |
| IC Card | Support ISO/IEC 14443 Type A/B protocol; |
| Network | Ethernet(10/100Base-T) RJ-45 |
| Cabling Type | Cat-5e |
| Face recognition | Yes |
| Live detection | Yes |
| USB interface | USB HOST 2.0*1 |
| Temperature | -10℃ - +70℃;-40℃ - +70℃(with heating film) |
| Humidity | 20%-93% |
| RTC | Yes(Hold time≥48H) |
| Number of users | 10, 000 |
| Exit button | Optional |
| Door detection | Optional |
| Lock interface | NO/NC/COM 1A |
| RS485 | Yes |
-
Datasheet 905K-Y3.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Good quality To start with,and Purchaser Supreme is our guideline to offer the top service to our customers.Presently, we've been seeking our best to be amongst the top exporters inside our industry to fulfill consumers extra need to have for Hot New Products SIP Based Access Control - 905K-Y3 – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Detroit, Munich, America, To win customers' confidence, Best Source has set up a strong sales and after-sales team to deliver the best product and service. Best Source abides by the idea of "Grow with customer" and philosophy of "Customer-oriented" to achieve cooperation of mutual trust and benefit. Best Source will always stand ready to cooperate with you. Let's grow together!









