Hot New Products Apartment Intercom System - 608M-S8 7-inch Resistive Screen Mechanical Button Indoor Monitor – DNAKE Detail:
1. Indoor monitor can connect to 8 alarm zones, such as gas detector, smoke detector or fire detector, in order to increase your home security.
2. This 7'' indoor monitor can receive the call from secondary outdoor station, villa station or doorbell.
3. When the property management department release announcement or notice, etc. in management software, indoor monitor will receive the message automatically and remind the user.
4. Arming or disarming can be realized by one button.
5. In case of emergency, press the SOS button for 3 seconds to send alarm to management center.
Specifications
| Physical Property | |
| MCU | T530EA |
| Flash | SPI Flash 16M-Bit |
| Frequency Range | 400Hz~3400Hz |
| Display | 7" TFT LCD, 800x480 |
| Display Type | Resistive |
| Button | Mechanical Button |
| Device Size | 221.4x151.4x16.5mm |
| Power | DC30V |
| Standby power | 0.7W |
| Rated Power | 6W |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-93% |
| IP Glass | IP30 |
| Features | |
| Call with Outdoor Station& Management Center | Yes |
| Monitor Outdoor Station | Yes |
| Remotely unlock | Yes |
| Mute, Do Not Disturb | Yes |
| External Alarm Device | Yes |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
| Chord Ring Tone | Yes |
| External Door Bell | Yes |
| Message Receiving | Yes(Optional) |
| Snapshot | Yes(Optional) |
| Elevator Linkage | Yes(Optional) |
| Ringing Volume | Yes |
| Brightness /Contrast | Yes |
-
Datasheet 608M-S8.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
We've been committed to offering easy,time-saving and money-saving one-stop purchasing support of consumer for Hot New Products Apartment Intercom System - 608M-S8 7-inch Resistive Screen Mechanical Button Indoor Monitor – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Indonesia, Greece, Tunisia, Our mission is to deliver consistently superior value to our customers and their clients. This commitment permeates everything we do, driving us to continuously develop and improve our products and the processes to fulfill your needs.








