High Quality for Telephone Intercom System - 904M-S6 Android 7” PoE Standard SIP 2.0 Indoor Monitor – DNAKE Detail:
1. It is easy to use SIP2.0 protocol to establish video and audio communication with IP phone or SIP softphone, etc.
2. Users can find and install any app on the indoor monitor for home entertainment.
3. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor etc., can be connected to make your home more secure.
4. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to form a better home security solution.
5. When it integrates with home automation system, you can control and manage home appliances with the indoor monitor or smartphone, etc.
6. Residents can answer and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
7. It can be powered by PoE or external power source.
Specifications
2. Users can find and install any app on the indoor monitor for home entertainment.
3. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor etc., can be connected to make your home more secure.
4. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to form a better home security solution.
5. When it integrates with home automation system, you can control and manage home appliances with the indoor monitor or smartphone, etc.
6. Residents can answer and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
7. It can be powered by PoE or external power source.
Specifications
| Physical Property | |
| System | Android 6.0.1 |
| CPU | Octal core 1.5GHz Cortex-A53 |
| Memory | DDR3 1GB |
| Flash | 4GB |
| Display | 7" TFT LCD, 1024x600 |
| Button | Touch Button(optional) |
| Power | DC12V/POE |
| Standby power | 3W |
| Rated Power | 10W |
| TF Card & USB Support | No |
| WIFI & Bluetooth | Optional |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711/G.729 |
| Video Codec | H.264 |
| Screen | Capacitive, Touch Screen |
| Camera | Yes(Optional), 0.3M Pixels |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | SIP,TCP/IP, RTSP |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-way Cameras |
| Door Bell Input | Yes |
| Record | Picture/Audio/Video |
| AEC/AGC | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
-
Datasheet 904M-S6.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
we can easily offer you high-quality products and solutions, competitive rate and very best shopper support. Our destination is "You come here with difficulty and we give you a smile to take away" for High Quality for Telephone Intercom System - 904M-S6 Android 7” PoE Standard SIP 2.0 Indoor Monitor – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Borussia Dortmund, Kazakhstan, Uzbekistan, Customer's satisfaction is always our quest, creating value for customers is always our duty, a long term mutual-beneficial business relationship is what we are doing for. We are an absolutely reliable partner for you in China. Of course, other services, like consulting, can be offered too.









