Good Wholesale Vendors High Rise Building Intercom - 904M-S7 10.1-inch Android Surface Mounted Indoor Monitor – DNAKE Detail:
1. 10-inch touch screen display delivers clear visual display and ultimate screen experience.
2. User interface can be customized and programmed as needed.
3. It is easy to use SIP2.0 protocol to establish the video and audio communication with IP phone or SIP softphone, etc.
4. Users can find and install apps on the indoor monitor for home entertainment.
5. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor etc., can be connected to increase home security.
6. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to keep your home safe and secure.
7. When it converges smart home system, you are able to control and manage home appliances with the indoor monitor or smartphone, etc.
8. Residents can answer and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
2. User interface can be customized and programmed as needed.
3. It is easy to use SIP2.0 protocol to establish the video and audio communication with IP phone or SIP softphone, etc.
4. Users can find and install apps on the indoor monitor for home entertainment.
5. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor etc., can be connected to increase home security.
6. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to keep your home safe and secure.
7. When it converges smart home system, you are able to control and manage home appliances with the indoor monitor or smartphone, etc.
8. Residents can answer and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
Specifications
| Physical Property | |
| System | Android 6.0.1 |
| CPU | Octal core 1.5GHz Cortex-A53 |
| Memory | DDR3 1GB |
| Flash | 4GB |
| Display | 10.1" TFT LCD, 1024x600 |
| Button | No |
| Power | DC12V |
| Standby power | 3W |
| Rated Power | 10W |
| TF Card &USB Support | No |
| WIFI & Bluetooth | Optional |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711/G.729 |
| Video Codec | H.264 |
| Screen | Capacitive, Touch Screen |
| Camera | Yes(Optional), 0.3M Pixels |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | SIP,TCP/IP, RTSP |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-way Cameras |
| Door Bell Input | Yes |
| Record | Picture/Audio/Video |
| AEC/AGC | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
-
Datasheet 904M-S7.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Our progress depends around the innovative machines, great talents and consistently strengthened technology forces for Good Wholesale Vendors High Rise Building Intercom - 904M-S7 10.1-inch Android Surface Mounted Indoor Monitor – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Doha, Moscow, Estonia, Our professional engineering group will always be ready to serve you for consultation and feedback. We're able to also offer you with absolutely free samples to meet your requirements. Finest efforts will likely be produced to offer you the ideal service and goods. For anyone who is thinking about our company and merchandise, be sure to contact us by sending us emails or contact us quickly. As a way to know our merchandise and firm. lot more, you can come to our factory to find out it. We'll always welcome guests from all over the world to our business to build company relations with us. Be sure to feel free to get in touch with us for business and we believe we've been intending to share the top trading practical experience with all our merchants.









