Good quality Nurse Alarm - 7-inch Indoor Monitor – DNAKE Detail:
| Physical Property | |
| Panel | Plastic |
| Color | Black |
| Flash | 64MB |
| Button | 9 Touch Buttons |
| Power | Rechargeable Lithium Battery (2500mAh) |
| Installation | Surface mounting or desktop |
| Multi-language | 10 |
| Dimension | 214.85 x 149.85 x 21 mm |
| Working Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Storage Temperature | -10℃ - +70℃ |
| Working Humidity | 10%-90% (non-condensing) |
| Display | |
| Screen | 7-inch TFT LCD |
| Resolution | 800 x 480 |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711a |
| Video Codec | H.264 |
| Snapshot | 75PCS |
| Video Recording | Yes |
| TF Card | 32G |
| Transmission | |
| Transmit Frequency Range | 2.4GHz-2.4835GHz |
| Data Rate | 2.0 Mbps |
| Modulation Type | GFSK |
| Transmit Distance (in Open Area) | 400m |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Our organization sticks to your principle of "Quality may be the life of your organization, and reputation will be the soul of it" for Good quality Nurse Alarm - 7-inch Indoor Monitor – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Accra, Denmark, Ghana, Our products have mainly exported to south-east Asia Euro-America, and sales to all of our country. And depending on excellent quality, reasonable price, best service, we have got good feedback from customers overseas. You are welcomed to join us for more possibilities and benefits. We welcome customers, business associations and friends from all parts of the world to contact us and seek cooperation for mutual benefits.
Datasheet 904M-S3.pdf






