Good Quality Intercom System For Home - 902M-S0 – DNAKE Detail:
1. 7-inch capacitive touch screen provides high-quality audio and video communications with outdoor station and between indoor monitors in different rooms.
2. User interface can be customized and programmed as needed.
3. Indoor phone can build video and audio communication with any IP device that supports standard SIP 2.0 protocol, such as IP phone or SIP softphone, etc.
4. Any APP can be downloaded and used on the indoor monitor to cater to user needs.
5. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor, etc., can be connected to keep your home protected.
6. Video door phone supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as garden or parking lot, to form a better home security solution.
7. All in-home automation devices can be easily managed and controlled by indoor monitor or smartphone, etc.
8. Residents can answer and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
9. It can be powered by PoE or external power source.
2. User interface can be customized and programmed as needed.
3. Indoor phone can build video and audio communication with any IP device that supports standard SIP 2.0 protocol, such as IP phone or SIP softphone, etc.
4. Any APP can be downloaded and used on the indoor monitor to cater to user needs.
5. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor, etc., can be connected to keep your home protected.
6. Video door phone supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as garden or parking lot, to form a better home security solution.
7. All in-home automation devices can be easily managed and controlled by indoor monitor or smartphone, etc.
8. Residents can answer and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
9. It can be powered by PoE or external power source.
| Physical Property | |
| System | Android 4.4.2 |
| CPU | Quad core 1.3GHz Cortex-A7 |
| Memory | DDR3 512MB |
| Flash | 4GB |
| Display | 7" TFT LCD, 1024x600 |
| Button | Piezoelectric button |
| Power | DC12V/PoE |
| Standby power | 3W |
| Rated Power | 10W |
| TF Card &USB Support | Yes (Maximum 32 GB) |
| WiFi & Bluetooth | Optional |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711U, G711A, G.729 |
| Video Codec | H.264 |
| Screen | Capacitive, Touch Screen |
| Camera | Yes(Optional), 0.3M Pixels |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | SIP,TCP/IP, RTSP, RTP, HTTP |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-way Cameras |
| Door Bell Input | Yes |
| Record | Picture/Audio/Video |
| AEC/AGC | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
-
Datasheet 902M-S0.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
"Based on domestic market and expand overseas business" is our development strategy for Good Quality Intercom System For Home - 902M-S0 – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Doha, San Francisco, Georgia, Our company is working by the operation principle of "integrity-based, cooperation created, people oriented, win-win cooperation". We hope we can have a friendly relationship with businessman from all over the world.








