Good Quality Access Control - 280AC-R3 Linux Based SIP Access Control – DNAKE Detail:
280AC-R3 Linux Based SIP Access Control
1. The IP access controller combines card reader, numeric keypad, door access and video intercom.
2. It can not only work as video access controller, but also as a video door bell.
3. When the access controller is used with 280M-K8 2.4''SIP handset, it forms a WiFi video doorbell kit and the user can answer the call by handset freely and remotely.
4. It provides audio & video communication with SIPphone, smartphone, or Pad, etc. via SIP 2.0 Protocol.
5. The door can be unlocked by password or IC/ID card.
6. Application scenarios: office, villa, hotel, school, bank, or healthcare center, etc.
Specifications
| Physical Property | |
| System | Linux |
| CPU | 1GHz,ARM Cortex-A7 |
| SDRAM | 128MB |
| Flash | 64M DDR2 |
| Product Size | 145x92x25(mm) |
| Power | DC12V |
| Standby power | 1.5W |
| Rated Power | 3W |
| RFID Card Reader | IC/ID (Optional), 20,000 pcs |
| Button | Touch |
| Temperature | -40℃ - +70℃ |
| Humidity | 20%-93% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711 |
| Video Codec | H.264 |
| Camera | CMOS 2M Pixel(optional) |
| Video Resolution | 1280×720p |
| LED Night Vision | Yes |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | TCP/IP, SIP |
| Interface | |
| Unlock circuit | Yes (Withstand max current 1A for lock) |
| Exit Button | Yes |
| RS485 | Yes |
| Door Magnetic | Yes |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Our team through professional training. Skilled professional knowledge, strong sense of service, to meet the service needs of customers for Good Quality Access Control - 280AC-R3 Linux Based SIP Access Control – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Georgia, Netherlands, Poland, Our stock have valued 8 million dollar , you can find the competitive parts within short delivery time. Our company is not only your partner in business, but also our company is your assistant in the coming corporation.
Datasheet 904M-S3.pdf








