Fixed Competitive Price Video Entry Phone - 280M-S6 Linux 7” Touch Screen SIP2.0 Indoor monitor – DNAKE Detail:
1. 7-inch G+G touch screen panel delivers brilliant display and ultimate screen experience.
2. User interface of the monitor can be customized to meet the user's needs.
3. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or door sensor, etc., can be connected to ensure home security.
4. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as the garden or swimming pool, to keep your house or premises safe.
5. When it incorporates smart home system, it allows you to control your home appliances by the indoor monitor or smartphone, etc.
6. Residents can enjoy clear audio communication with visitors and see them before granting or denying access.
7. It can be powered by PoE or external power source.
2. User interface of the monitor can be customized to meet the user's needs.
3. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or door sensor, etc., can be connected to ensure home security.
4. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as the garden or swimming pool, to keep your house or premises safe.
5. When it incorporates smart home system, it allows you to control your home appliances by the indoor monitor or smartphone, etc.
6. Residents can enjoy clear audio communication with visitors and see them before granting or denying access.
7. It can be powered by PoE or external power source.
| Physical Property | |
| System | Linux |
| CPU | 1GHz,ARM Cortex-A7 |
| Memory | 64MB DDR2 SDRAM |
| Flash | 128MB NAND FLASH |
| Display | 7" TFT LCD, 800x480 |
| Power | DC12V/POE |
| Standby power | 1.5W |
| Rated Power | 9W |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711 |
| Video Codec | H.264 |
| Display | Capacitive, Touch Screen(optional) |
| Camera | No |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | TCP/IP, SIP |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-way Cameras |
| Multi Language | Yes |
| Picture Record | Yes(64 pcs) |
| Elevator Control | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
| UI Customized | Yes |
-
Datasheet 280M-S6.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
We follow our enterprise spirit of "Quality, Efficiency, Innovation and Integrity". We aim to create much more worth for our buyers with our abundant resources, highly developed machinery, experienced workers and great providers for Fixed Competitive Price Video Entry Phone - 280M-S6 Linux 7” Touch Screen SIP2.0 Indoor monitor – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Libya, Norway, New Orleans, We are confident that we are able to provide you with opportunities and will be a valuable business partner of you. We look forward to working with you soon. Learn more about the types of products that we work with or contact us now directly with your inquiries. You are welcome to contact us anytime!







