Fast delivery Video Door Phone Installation - 304D-C8 – DNAKE Detail:
1. When there is a visitor, the door camera will take a snapshot automatically and send the photo to the indoor monitor.
2. Night vision LED light and 120° viewing angle enable you to identify the visitors and capture images in a low-illumination environment, even at night.
3. It supports up to 500M long transmission distance for video and voice communication in an open area.
4. With the 2.4GHz digital frequency hopping technology, the wireless doorbell won't meet any Wi-Fi signal problem.
5. Two door cameras can be installed in the front door and back door, and one door camera can come with two indoor units that can be 2.4'' handsets or 4.3'' monitors.
6. Real-time monitoring avoids missing visitors.
7. Auto-theft detection and IP55 waterproof design ensures normal operation in any case.
8. It can be powered by two C-size batteries or an external power source.
2. Night vision LED light and 120° viewing angle enable you to identify the visitors and capture images in a low-illumination environment, even at night.
3. It supports up to 500M long transmission distance for video and voice communication in an open area.
4. With the 2.4GHz digital frequency hopping technology, the wireless doorbell won't meet any Wi-Fi signal problem.
5. Two door cameras can be installed in the front door and back door, and one door camera can come with two indoor units that can be 2.4'' handsets or 4.3'' monitors.
6. Real-time monitoring avoids missing visitors.
7. Auto-theft detection and IP55 waterproof design ensures normal operation in any case.
8. It can be powered by two C-size batteries or an external power source.
| Physical Property | |
| CPU | N32926 |
| MCU | nRF24LE1E |
| Flash | 64Mbit |
| Button | OneMechanicalButton |
| Size | 86x160x55mm |
| Color | Silver/Black |
| Material | ABS Plastics |
| Power | DC 12V/ C Battery*2 |
| IP class | IP55 |
| LED | 6 |
| Camera | VAG (640*480) |
| Camera Angle | 120~135Degree |
| Audio Codec | PCMU |
| Video Codec | H.264 |
| Network | |
| Transmit Frequency Range | 2.4GHz-2.4835GHz |
| Data Rate | 2.0Mbps |
| ModulationType | GFSK |
| TransmittingDistance(in open area) | About 500m |
| PIR | No |
-
Datasheet 304D-C8.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
We also offer product sourcing and flight consolidation services. We have our own factory and sourcing office. We can provide you with almost every type of product related to our product range for Fast delivery Video Door Phone Installation - 304D-C8 – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Oman, Egypt, Seattle, Good quality and reasonable price have brought us stable customers and high reputation. Providing 'Quality Products, Excellent Service, Competitive Prices and Prompt Delivery', we are now looking forward to even greater cooperation with overseas customers based on mutual benefits. We will work whole-heartedly to improve our products and services. We also promise to work jointly with business partners to elevate our cooperation to a higher level and share success together. Warmly welcome you to visit our factory sincerely.







