Fast delivery Intercom Connection - 902M-S0 – DNAKE Detail:
1. 7-inch capacitive touch screen provides high-quality audio and video communications with outdoor station and between indoor monitors in different rooms.
2. User interface can be customized and programmed as needed.
3. Indoor phone can build video and audio communication with any IP device that supports standard SIP 2.0 protocol, such as IP phone or SIP softphone, etc.
4. Any APP can be downloaded and used on the indoor monitor to cater to user needs.
5. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor, etc., can be connected to keep your home protected.
6. Video door phone supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as garden or parking lot, to form a better home security solution.
7. All in-home automation devices can be easily managed and controlled by indoor monitor or smartphone, etc.
8. Residents can answer and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
9. It can be powered by PoE or external power source.
2. User interface can be customized and programmed as needed.
3. Indoor phone can build video and audio communication with any IP device that supports standard SIP 2.0 protocol, such as IP phone or SIP softphone, etc.
4. Any APP can be downloaded and used on the indoor monitor to cater to user needs.
5. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor, etc., can be connected to keep your home protected.
6. Video door phone supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as garden or parking lot, to form a better home security solution.
7. All in-home automation devices can be easily managed and controlled by indoor monitor or smartphone, etc.
8. Residents can answer and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
9. It can be powered by PoE or external power source.
| Physical Property | |
| System | Android 4.4.2 |
| CPU | Quad core 1.3GHz Cortex-A7 |
| Memory | DDR3 512MB |
| Flash | 4GB |
| Display | 7" TFT LCD, 1024x600 |
| Button | Piezoelectric button |
| Power | DC12V/PoE |
| Standby power | 3W |
| Rated Power | 10W |
| TF Card &USB Support | Yes (Maximum 32 GB) |
| WiFi & Bluetooth | Optional |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711U, G711A, G.729 |
| Video Codec | H.264 |
| Screen | Capacitive, Touch Screen |
| Camera | Yes(Optional), 0.3M Pixels |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | SIP,TCP/IP, RTSP, RTP, HTTP |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-way Cameras |
| Door Bell Input | Yes |
| Record | Picture/Audio/Video |
| AEC/AGC | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
-
Datasheet 902M-S0.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
We thinks what clients think, the urgency of urgency to act from the interests of a client position of theory, allowing for greater quality, lessen processing costs, price ranges are much more reasonable, won the new and outdated shoppers the support and affirmation for Fast delivery Intercom Connection - 902M-S0 – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Ukraine, Sheffield, Netherlands, With the aim of "compete with good quality and develop with creativity" and the service principle of "take customers' demand as orientation", we will earnestly provide qualified products and solutions and good service for domestic and international customers.









