Factory wholesale Nurse Call Alarm System - Linux Audio Door Phone – DNAKE Detail:
1. This indoor unit can be used in an apartment or multi-unit buildings, where a loud-speaking (open-voice) type of apartment door phone is desired.
2. Two mechnical buttons are used for calling/answering and unlocking the door.
3. Max. 4 alarm zones, such as fire detector, gas detector, or door sensor etc., can be connected to ensure home security.
4. It is compact, low cost and convenient to use.
| Physical Property | |
| System | Linux |
| CPU | 1GHz,ARM Cortex-A7 |
| Memory | 64MB DDR2 SDRAM |
| Flash | 16MB NAND FLASH |
| Device Size | 85.6*85.6*49(mm) |
| Installation | 86*86 box |
| Power | DC12V |
| Standby power | 1.5W |
| Rated Power | 9W |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711 |
| Screen | No Screen |
| Camera | No |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | TCP/IP, SIP |
| Features | |
| Alarm | Yes(4 zones) |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Our eternal pursuits are the attitude of "regard the market, regard the custom, regard the science" as well as theory of "quality the basic, have faith in the initial and administration the advanced" for Factory wholesale Nurse Call Alarm System - Linux Audio Door Phone – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Colombia, Eindhoven, Libya, We take measure at any price to attain essentially the most up-to-date gear and procedures. The packing of nominated brand is our a further distinguishing feature. The solutions to assure years of trouble-free service has attracted a great deal customers. The goods are obtainable in improved designs and richer variety, they're produced scientifically of purely raw supplies. It accessible in a variety of designs and specifications for the selection. The newest forms are much far better than the previous one and they're extremely popular with several clients.
Datasheet 904M-S3.pdf






