Factory Outlets Door Phone System - 902M-S2 Android 7-inch Touch Screen SIP2.0 Indoor Monitor – DNAKE Detail:
1. 7-inch touch screen panel delivers brilliant display and ultimate screen experience.
2. User interface can be customized and programmed as needed.
3. The indoor monitor can use SIP2.0 protocol to establish the video and audio communication with IP phone or SIP softphone, etc.
3. Users can install any app in the indoor monitor for home entertainments.
4. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor etc., can be connected to increase home security.
5. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to keep your home safe and secure.
6. When it integrates with smart home system, you are able to control and manage home appliances with the indoor monitor or smartphone, etc.
7. Residents can enjoy clear audio communication with visitors and see them before granting or denying access as well as call the neighbors using the monitor.
2. User interface can be customized and programmed as needed.
3. The indoor monitor can use SIP2.0 protocol to establish the video and audio communication with IP phone or SIP softphone, etc.
3. Users can install any app in the indoor monitor for home entertainments.
4. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor etc., can be connected to increase home security.
5. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to keep your home safe and secure.
6. When it integrates with smart home system, you are able to control and manage home appliances with the indoor monitor or smartphone, etc.
7. Residents can enjoy clear audio communication with visitors and see them before granting or denying access as well as call the neighbors using the monitor.
| Physical Property | |
| System | Android 4.4.2 |
| CPU | Quad core 1.3GHz Cortex-A7 |
| Memory | DDR3 512MB |
| Flash | 4GB |
| Display | 7" TFT LCD, 1024x600 |
| Power | DC12V |
| Standby power | 3W |
| Rated Power | 10W |
| TF Card & USB Support | Yes (Maximum 32 GB) |
| WiFi & Bluetooth | Optional |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711U, G711A, G.729 |
| Video Codec | H.264 |
| Screen | Capacitive, Touch Screen |
| Camera | Yes(Optional), 0.3M Pixels |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | SIP,TCP/IP, RTSP, RTP, HTTP |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-way Cameras |
| Door Bell Input | Yes |
| Record | Picture/Audio/Video |
| AEC/AGC | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
-
Datasheet 902M-S2.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Our eternal pursuits are the attitude of "regard the market, regard the custom, regard the science" and the theory of "quality the basic, belief the very first and management the advanced" for Factory Outlets Door Phone System - 902M-S2 Android 7-inch Touch Screen SIP2.0 Indoor Monitor – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Austria, Brunei, Salt Lake City, Our stock have valued 8 million dollar , you can find the competitive parts within short delivery time. Our company is not only your partner in business, but also our company is your assistant in the coming corporation.









