Factory Outlets Door Phone System - 902D-X5 Android 4.3-inch/ 7-inch TFT LCD SIP2.0 Outdoor Panel – DNAKE Detail:
1. The door can be unlocked by facial recognition, password or IC/ID cards.
2. One-megapixel cameras provide 720p resolution video.
3. SIP outdoor station can come with 7'' touchscreen or 4.3'' LCD and mechanical keypad.
4. Up to 100,000 IC/ID cards can be identified for door access.
5. Integration with elevator control system brings more convenience to life and increases security in the building.
6. The accuracy of face recognition reaches 99% with the capacity of 10,000 face images, which ensures better door access.
7. Combining infrared detection function and facial recognition unlocking brings the user a touch-free access control solution.
8. When equipped with one optional unlocking module, two relay outputs can be used to control two locks.
2. One-megapixel cameras provide 720p resolution video.
3. SIP outdoor station can come with 7'' touchscreen or 4.3'' LCD and mechanical keypad.
4. Up to 100,000 IC/ID cards can be identified for door access.
5. Integration with elevator control system brings more convenience to life and increases security in the building.
6. The accuracy of face recognition reaches 99% with the capacity of 10,000 face images, which ensures better door access.
7. Combining infrared detection function and facial recognition unlocking brings the user a touch-free access control solution.
8. When equipped with one optional unlocking module, two relay outputs can be used to control two locks.
| Physical Property | |
| System | Android 4.4.2 |
| CPU | Quad-Core 1.3GHz |
| SDRAM | 1GB DDR3 |
| Flash | 8GB NAND Flash |
| Display | 4.3“ TFT LCD, 480x272/ 7”TFT LCD,1024x600 |
| Face Recognition | Yes |
| Power | DC12V |
| Standby power | 3W |
| Rated Power | 10W |
| Button | Mechanical button, Touch button(Optional) |
| RFID Card Reader | IC/ID Optional, 100,000 pcs |
| Temperature | -40℃ - +70℃ |
| Humidity | 20%-93% |
| IP Class | IP65 |
| Multiple Installation | Flush Mounted, Base Mounted |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711, G.729 |
| Video Codec | H.264 |
| Camera | CMOS 2M Pixel (WDR) |
| LED Night Vision | Yes(6pcs) |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | TCP/IP, SIP, RTSP |
| Interface | |
| Relay output | Yes |
| Exit Button | Yes |
| RS485 | Yes |
| Door Magnetic | Yes |
-
Datasheet 902D-X5.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
High quality Very first,and Shopper Supreme is our guideline to offer the most beneficial company to our clients.Nowadays, we're hoping our best to be certainly one of the top exporters in our area to satisfy consumers additional will need for Factory Outlets Door Phone System - 902D-X5 Android 4.3-inch/ 7-inch TFT LCD SIP2.0 Outdoor Panel – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Egypt, Juventus, Croatia, Our R&D department always designs with new fashion ideas so we could introduce up-to-date fashion styles every month. Our strict production management systems always ensure stable and high quality products. Our trade team provides timely and efficient services. If there are any interest and inquiry about our products, please contact us in time. We would like to establish a business relationship with your honored company.









