Factory making Doorphone Video Intercom - 902D-B5 Android 4.3-inch TFT LCD SIP2.0 Door Station – DNAKE Detail:
1. The door can be unlocked by facial recognition, password or IC/ID cards (max. 100,000PCS).
2. One megapixel cameras provide 720p resolution video.
3. It's a SIP outdoor station with built-in card reader and optional touch keypad.
4. Integration with elevator control system brings more convenience to life and increases security in the building.
5. The accuracy of face recognition reaches 99% with the capacity of 10,000 face images, which ensures better door access.
6. Combining infrared detection function and facial recognition unlocking bring the user a touch-free access control solution.
7. Two relay outputs can be used to control two locks.
8. According to the user needs, it can be powered by PoE or external power source.
| Physical Property | |
| System | Android 4.4.2 |
| CPU | Quad-Core 1.3GHz |
| SDRAM | 1GB DDR3 |
| Flash | 8GB NAND Flash |
| Display | 4.3" TFT LCD, 480x272 |
| Face Recognition | Yes |
| Power | DC12V/POE Optional |
| Standby power | 3W |
| Rated Power | 10W |
| Button | Touch button |
| RFID Card Reader | IC/ID Optional, 100,000 pcs |
| Temperature | -40℃ - +70℃ |
| Humidity | 20%-93% |
| IP Class | IP65 |
| Multiple Installation | Flush Mounted, Base Mounted |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711, G.729 |
| Video Codec | H.264 |
| Camera | CMOS 2M Pixel (WDR) |
| LED Night Vision | Yes |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | TCP/IP, SIP, RTSP |
| Interface | |
| Relay output | Yes |
| Exit Button | Yes |
| RS485 | Yes |
| Door Magnetic | Yes |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Sticking to the belief of "Creating products of high quality and making friends with people from all over the world", we always put the interest of customers in the first place for Factory making Doorphone Video Intercom - 902D-B5 Android 4.3-inch TFT LCD SIP2.0 Door Station – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Germany, Congo, Suriname, Our company will continue to serve customers with best quality, competitive price and timely delivery & the best payment term! We sincerely welcome friends from all over the world to visit& cooperate with us and enlarge our business. If you are interested in our products, please do not hesitate to contact us, we will be happy to provide you with further information!
Datasheet 904M-S3.pdf




.jpg)



