Factory Free sample SIP-based Intercom - 904M-S6 Android 7” PoE Standard SIP 2.0 Indoor Monitor – DNAKE Detail:
1. It is easy to use SIP2.0 protocol to establish video and audio communication with IP phone or SIP softphone, etc.
2. Users can find and install any app on the indoor monitor for home entertainment.
3. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor etc., can be connected to make your home more secure.
4. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to form a better home security solution.
5. When it integrates with home automation system, you can control and manage home appliances with the indoor monitor or smartphone, etc.
6. Residents can answer and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
7. It can be powered by PoE or external power source.
Specifications
2. Users can find and install any app on the indoor monitor for home entertainment.
3. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor etc., can be connected to make your home more secure.
4. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to form a better home security solution.
5. When it integrates with home automation system, you can control and manage home appliances with the indoor monitor or smartphone, etc.
6. Residents can answer and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
7. It can be powered by PoE or external power source.
Specifications
| Physical Property | |
| System | Android 6.0.1 |
| CPU | Octal core 1.5GHz Cortex-A53 |
| Memory | DDR3 1GB |
| Flash | 4GB |
| Display | 7" TFT LCD, 1024x600 |
| Button | Touch Button(optional) |
| Power | DC12V/POE |
| Standby power | 3W |
| Rated Power | 10W |
| TF Card & USB Support | No |
| WIFI & Bluetooth | Optional |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711/G.729 |
| Video Codec | H.264 |
| Screen | Capacitive, Touch Screen |
| Camera | Yes(Optional), 0.3M Pixels |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | SIP,TCP/IP, RTSP |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-way Cameras |
| Door Bell Input | Yes |
| Record | Picture/Audio/Video |
| AEC/AGC | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
-
Datasheet 904M-S6.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
High quality Very first,and Consumer Supreme is our guideline to offer the most beneficial service to our consumers.At present, we're attempting our greatest to be among the top exporters in our area to fulfill buyers far more need to have for Factory Free sample SIP-based Intercom - 904M-S6 Android 7” PoE Standard SIP 2.0 Indoor Monitor – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Japan, Ukraine, French, we're now looking forward to even greater cooperation with overseas customers based on mutual benefits. We are going to work wholeheartedly to improve our products and services. We also promise to work jointly with business partners to elevate our cooperation to a higher level and share success together. Warmly welcome you to visit our factory sincerely.









