Factory Cheap Hot Ip Access Control System - 280AC-R3 Linux Based SIP Access Control – DNAKE Detail:
280AC-R3 Linux Based SIP Access Control
1. The IP access controller combines card reader, numeric keypad, door access and video intercom.
2. It can not only work as video access controller, but also as a video door bell.
3. When the access controller is used with 280M-K8 2.4''SIP handset, it forms a WiFi video doorbell kit and the user can answer the call by handset freely and remotely.
4. It provides audio & video communication with SIPphone, smartphone, or Pad, etc. via SIP 2.0 Protocol.
5. The door can be unlocked by password or IC/ID card.
6. Application scenarios: office, villa, hotel, school, bank, or healthcare center, etc.
Specifications
| Physical Property | |
| System | Linux |
| CPU | 1GHz,ARM Cortex-A7 |
| SDRAM | 128MB |
| Flash | 64M DDR2 |
| Product Size | 145x92x25(mm) |
| Power | DC12V |
| Standby power | 1.5W |
| Rated Power | 3W |
| RFID Card Reader | IC/ID (Optional), 20,000 pcs |
| Button | Touch |
| Temperature | -40℃ - +70℃ |
| Humidity | 20%-93% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711 |
| Video Codec | H.264 |
| Camera | CMOS 2M Pixel(optional) |
| Video Resolution | 1280×720p |
| LED Night Vision | Yes |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | TCP/IP, SIP |
| Interface | |
| Unlock circuit | Yes (Withstand max current 1A for lock) |
| Exit Button | Yes |
| RS485 | Yes |
| Door Magnetic | Yes |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
The business keeps to the operation concept "scientific management, premium quality and efficiency primacy, customer supreme for Factory Cheap Hot Ip Access Control System - 280AC-R3 Linux Based SIP Access Control – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Romania, Egypt, Macedonia, Our company has already had a lot of top factories and qualified technology teams in China, offering the best goods, techniques and services to worldwide customers. Honesty is our principle, skilled operation is our work, service is our goal, and customers' satisfaction is our future!
Datasheet 904M-S3.pdf








