Cheap price Smart Nurse Call System - 7-inch Indoor Monitor – DNAKE Detail:
| Physical Property | |
| Panel | Plastic |
| Color | Black |
| Flash | 64MB |
| Button | 9 Touch Buttons |
| Power | Rechargeable Lithium Battery (2500mAh) |
| Installation | Surface mounting or desktop |
| Multi-language | 10 |
| Dimension | 214.85 x 149.85 x 21 mm |
| Working Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Storage Temperature | -10℃ - +70℃ |
| Working Humidity | 10%-90% (non-condensing) |
| Display | |
| Screen | 7-inch TFT LCD |
| Resolution | 800 x 480 |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711a |
| Video Codec | H.264 |
| Snapshot | 75PCS |
| Video Recording | Yes |
| TF Card | 32G |
| Transmission | |
| Transmit Frequency Range | 2.4GHz-2.4835GHz |
| Data Rate | 2.0 Mbps |
| Modulation Type | GFSK |
| Transmit Distance (in Open Area) | 400m |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Our commission is to serve our users and clients with best quality and competitive portable digital products for Cheap price Smart Nurse Call System - 7-inch Indoor Monitor – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Swaziland, Swiss, Egypt, we have 8 years experience of production and 5 years experience in trading with the customers all over the world. our clients mainly distributed in the North America, Africa and Eastern Europe. we can supply high quality products with the very competitive price.
Datasheet 904M-S3.pdf.jpg)








