Bottom price Video Intercom System For Home - 904M-S0 – DNAKE Detail:
1. User interface can be customized and programmed as needed.
2. The 7-inch touch screen offers clear audio and video communication with outdoor panel and room-to-room communication.
3. The monitor can build video and audio communication with any IP device that supports standard SIP 2.0 protocol, such as VoIP phone or SIP softphone, etc.
4. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor, etc., can be connected to keep the tenants alert to home security.
5. Any APP can be downloaded and used on the indoor monitor to cater to user needs.
6. When it integrates with the elevator control system, the user can summon the elevator easily on indoor monitor.
7. Up to 8 IP cameras can be connected to indoor unit to realize real-time monitoring in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to keep your home safe and secure.
8. All in-home automation devices can be easily managed and controlled by indoor monitor or smartphone, etc.
9. Residents can talk to and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
10. It can be powered by PoE or external power source.
2. The 7-inch touch screen offers clear audio and video communication with outdoor panel and room-to-room communication.
3. The monitor can build video and audio communication with any IP device that supports standard SIP 2.0 protocol, such as VoIP phone or SIP softphone, etc.
4. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor, etc., can be connected to keep the tenants alert to home security.
5. Any APP can be downloaded and used on the indoor monitor to cater to user needs.
6. When it integrates with the elevator control system, the user can summon the elevator easily on indoor monitor.
7. Up to 8 IP cameras can be connected to indoor unit to realize real-time monitoring in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to keep your home safe and secure.
8. All in-home automation devices can be easily managed and controlled by indoor monitor or smartphone, etc.
9. Residents can talk to and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
10. It can be powered by PoE or external power source.
| Physical Property | |
| System | Android 6.0.1 |
| CPU | Octal core 1.5GHz Cortex-A53 |
| Memory | DDR3 1GB |
| Flash | 4GB |
| Display | 7" TFT LCD, 1024x600 |
| Button | Piezoelectric/Touch(optional) Button |
| Power | DC12V/POE |
| Standby power | 3W |
| Rated Power | 10W |
| TF Card &USB Support | No |
| WIFI & Bluetooth | Optional |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711/G.729 |
| Video Codec | H.264 |
| Screen | Capacitive, Touch Screen |
| Camera | Yes(Optional), 0.3M Pixels |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | SIP,TCP/IP, RTSP |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-way Cameras |
| Door Bell Input | Yes |
| Record | Picture/Audio/Video |
| AEC/AGC | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
-
Datasheet 904M-S0.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
We offer wonderful energy in high-quality and improvement,merchandising,product sales and marketing and advertising and procedure for Bottom price Video Intercom System For Home - 904M-S0 – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: United States, San Francisco, St. Petersburg, Many goods fully conform to the most rigorous of international guidelines and with our first-rate delivery service you will have them delivered at any time and in any place. And because Kayo deals in the entire spectrum of protective equipment, our customers don't have to waste time shopping around.









