Android Door Camera System - 1-button SIP Video Door Phone – DNAKE Detail:
| Physical Property | |
| System | Linux |
| CPU | 1GHz,ARM Cortex-A7 |
| SDRAM | 128MB |
| Flash | 64M DDR2 |
| Product Size | 111x170.5x38.6(mm) |
| Power | DC12V/POE |
| Standby power | 1.5W |
| Rated Power | 3W |
| RFID Card Reader | IC/ID (Optional), 200,00 pcs |
| Button | Mechanical Button |
| Temperature | -40℃ - +70℃ |
| Humidity | 20%-93% |
| IP Class | IP65 |
| Installation | Surface Mounted |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711 |
| Video Codec | H.264 |
| Camera | CMOS 2M pixel |
| Video Resolution | 1280x720p |
| LED Night Vision | Yes |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | TCP/IP, SIP |
| Interface | |
| Unlock Circuit | Yes(Withstand max current 3.5A for lock) |
| Exit Button | Yes |
| RS485 | Yes |
| Door Magnetic | Yes |
Datasheet 280SD-R2.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
We are going to dedicate ourselves to providing our esteemed buyers together with the most enthusiastically thoughtful products and services for Android Door Camera System - 1-button SIP Video Door Phone – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Hanover, Juventus, European, We also have the strong ability of integration to supply our best service, and plan to build the warehouse in the different countries around the world, that will be more conveniently to service our customers.








