Access Control - Linux Based SIP Access Control – DNAKE Detail:
1. The IP access controller combines card reader, numeric keypad, door access, and video intercom.
2. It can not only work as video access controller but also as a video doorbell.
3. When the access controller is used with 280M-K8 2.4''SIP handset, it forms a WiFi video doorbell kit and the user can answer the call by handset freely and remotely.
4. It provides audio & video communication with SIPphone, smartphone, or Pad, etc. via SIP 2.0 Protocol.
5. The door can be unlocked by password or IC/ID card.
6. Application scenarios: office, villa, hotel, school, bank, or healthcare center, etc.
| Physical Property | |
| System | Linux |
| CPU | 1GHz,ARM Cortex-A7 |
| SDRAM | 128MB |
| Flash | 64M DDR2 |
| Product Size | 145x92x25(mm) |
| Power | DC12V |
| Standby power | 1.5W |
| Rated Power | 3W |
| RFID Card Reader | IC/ID (Optional), 20,000 pcs |
| Button | Touch |
| Temperature | -40℃ - +70℃ |
| Humidity | 20%-93% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711 |
| Video Codec | H.264 |
| Camera | CMOS 2M Pixel(optional) |
| Video Resolution | 1280×720p |
| LED Night Vision | Yes |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | TCP/IP, SIP |
| Interface | |
| Unlock circuit | Yes (Withstand max current 1A for lock) |
| Exit Button | Yes |
| RS485 | Yes |
| Door Magnetic | Yes |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
With reliable good quality system, great standing and perfect consumer support, the series of products and solutions produced by our organization are exported to quite a few countries and regions for Access Control - Linux Based SIP Access Control – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Egypt, Jamaica, Ottawa, With a wide range, good quality, reasonable prices and stylish designs, our products are extensively used in this field and other industries. We welcome new and old customers from all walks of life to contact us for future business relationships and achieving mutual success! We welcome customers, business associations and friends from all parts of the world to contact us and seek cooperation for mutual benefits.
Datasheet 904M-S3.pdf





