8 Year Exporter SIP Intercom System - 904M-S7 10.1-inch Android Surface Mounted Indoor Monitor – DNAKE Detail:
1. 10-inch touch screen display delivers clear visual display and ultimate screen experience.
2. User interface can be customized and programmed as needed.
3. It is easy to use SIP2.0 protocol to establish the video and audio communication with IP phone or SIP softphone, etc.
4. Users can find and install apps on the indoor monitor for home entertainment.
5. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor etc., can be connected to increase home security.
6. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to keep your home safe and secure.
7. When it converges smart home system, you are able to control and manage home appliances with the indoor monitor or smartphone, etc.
8. Residents can answer and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
2. User interface can be customized and programmed as needed.
3. It is easy to use SIP2.0 protocol to establish the video and audio communication with IP phone or SIP softphone, etc.
4. Users can find and install apps on the indoor monitor for home entertainment.
5. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor etc., can be connected to increase home security.
6. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to keep your home safe and secure.
7. When it converges smart home system, you are able to control and manage home appliances with the indoor monitor or smartphone, etc.
8. Residents can answer and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
Specifications
| Physical Property | |
| System | Android 6.0.1 |
| CPU | Octal core 1.5GHz Cortex-A53 |
| Memory | DDR3 1GB |
| Flash | 4GB |
| Display | 10.1" TFT LCD, 1024x600 |
| Button | No |
| Power | DC12V |
| Standby power | 3W |
| Rated Power | 10W |
| TF Card &USB Support | No |
| WIFI & Bluetooth | Optional |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711/G.729 |
| Video Codec | H.264 |
| Screen | Capacitive, Touch Screen |
| Camera | Yes(Optional), 0.3M Pixels |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | SIP,TCP/IP, RTSP |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-way Cameras |
| Door Bell Input | Yes |
| Record | Picture/Audio/Video |
| AEC/AGC | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
-
Datasheet 904M-S7.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Our business puts emphasis over the administration, the introduction of talented staff, plus the construction of employees building, striving hard to boost the standard and liability consciousness of staff members. Our corporation successfully attained IS9001 Certification and European CE Certification of 8 Year Exporter SIP Intercom System - 904M-S7 10.1-inch Android Surface Mounted Indoor Monitor – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Armenia, Costa Rica, Johor, As a way to make use of the resource on the expanding information and facts in international trade, we welcome prospects from everywhere on the web and offline. In spite in the top quality products we offer, effective and satisfying consultation service is supplied by our specialist after-sale service group. Solution lists and detailed parameters and any other info weil be sent to you timely for the inquiries. So please get in touch with us by sending us emails or contact us if you have any concerns about our firm. ou can also get our address info from our web site and come to our enterprise. or a field survey of our solutions. We're confident that we are going to share mutual results and build solid co-operation relations with our companions in this market. We're looking forward to your inquiries.








