2021 High quality Wireless Video Intercom - 304D-R8 2.4GHz IP55 Waterproof Wireless Door Camera – DNAKE Detail:
1. Once motion has been detected by passive infrared sensor (PIR), indoor unit will receive the alert and take a snapshot automatically.
2. When the visitor rings the doorbell, the visitor's image can be recorded automatically.
3. Night vision LED light and 120° viewing angle enable you to identify the visitors and capture images in low-illumination environment, even at night.
4. It supports up to 500M long transmission distance in open area for video and voice communication.
5. No need to worry about poor Wi-Fi signal problem.
6. Two nameplates can be programmed to different room No.s or tenant names.
7. Real-time monitoring lets you never miss any visiting or delivery.
8. Tamper alarm and IP55 waterproof design ensures normal operation in any case.
9. It can be powered by two C-size batteries or external power source.
10. With an optional wedge-shaped bracket, the doorbell can be installed in any corner.
2. When the visitor rings the doorbell, the visitor's image can be recorded automatically.
3. Night vision LED light and 120° viewing angle enable you to identify the visitors and capture images in low-illumination environment, even at night.
4. It supports up to 500M long transmission distance in open area for video and voice communication.
5. No need to worry about poor Wi-Fi signal problem.
6. Two nameplates can be programmed to different room No.s or tenant names.
7. Real-time monitoring lets you never miss any visiting or delivery.
8. Tamper alarm and IP55 waterproof design ensures normal operation in any case.
9. It can be powered by two C-size batteries or external power source.
10. With an optional wedge-shaped bracket, the doorbell can be installed in any corner.
| Physical Property | |
| CPU | N32926 |
| MCU | nRF24LE1E |
| Flash | 64Mbit |
| Button | TwoMechanicalButton |
| Size | 105x167x50mm |
| Color | Silver/Black |
| Material | ABS Plastics |
| Power | DC 12V/ C Battery*2 |
| IP class | IP55 |
| LED | 6 |
| Camera | VAG (640*480) |
| Camera Angle | 120~135Degree |
| Audio Codec | PCMU |
| Video Codec | H.264 |
| Network | |
| Transmit Frequency Range | 2.4GHz-2.4835GHz |
| SIP | Yes |
| Data Rate | 2.0Mbps |
| ModulationType | GFSK |
| TransmittingDistance(in open area) | About 500m |
| PIR | 2.5m*100° |
-
Datasheet 304D-R8.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
"Sincerity, Innovation, Rigorousness, and Efficiency" may be the persistent conception of our organization to the long-term to build together with shoppers for mutual reciprocity and mutual advantage for 2021 High quality Wireless Video Intercom - 304D-R8 2.4GHz IP55 Waterproof Wireless Door Camera – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Sheffield, French, Ghana, Adhering to the management tenet of "Managing Sincerely, Winning by Quality", we try our best to provide excellent products and service to our clients. We look forward to making progress together with domestic and international clients.








