2021 High quality Ip Video Door Phone - 902D-A7 – DNAKE Detail:
1. The door can be unlocked by facial recognition, password, or IC/ID cards (max. 100,000PCS).
2. One-megapixel camera provides 720p resolution video.
3. It's a SIP-based call station with a numeric keypad and built-in card reader.
4. Integration with elevator control system brings more convenience to life and increases security in the building.
5. The accuracy of face recognition reaches 99% with the capacity of 10,000 face images, which ensures better door access.
6. The combination of infrared detection function and facial recognition unlocking brings the user a touch-free access control solution.
7. When equipped with one optional unlocking module, two relay outputs can be used to control two locks.
2. One-megapixel camera provides 720p resolution video.
3. It's a SIP-based call station with a numeric keypad and built-in card reader.
4. Integration with elevator control system brings more convenience to life and increases security in the building.
5. The accuracy of face recognition reaches 99% with the capacity of 10,000 face images, which ensures better door access.
6. The combination of infrared detection function and facial recognition unlocking brings the user a touch-free access control solution.
7. When equipped with one optional unlocking module, two relay outputs can be used to control two locks.
| Physical Property | |
| System | Android 4.4.2 |
| CPU | Quad-Core 1.3GHz |
| SDRAM | 1GB DDR3 |
| Flash | 8GB NAND Flash |
| Display | 4.3" TFT LCD, 480x272 |
| Face Recognition | Yes |
| Power | DC12V |
| Standby power | 3W |
| Rated Power | 10W |
| Button | Mechanical button |
| RFID Card Reader | IC/ID Optional, 100,000 pcs |
| Temperature | -40℃ - +70℃ |
| Humidity | 20%-93% |
| IP Class | IP65 |
| Multiple Installation | Flush Mounted, Base Mounted |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711, G.729 |
| Video Codec | H.264 |
| Camera | CMOS 2M Pixel(WDR) |
| LED Night Vision | Yes(6pcs) |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | TCP/IP, SIP, RTSP |
| Interface | |
| Relay output | Yes |
| Exit Button | Yes |
| RS485 | Yes |
| Door Magnetic | Yes |
-
Datasheet 902D-A7.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
"Control the standard by the details, show the toughness by quality". Our firm has strived to establish a highly efficient and stable workers workforce and explored an effective high-quality management system for 2021 High quality Ip Video Door Phone - 902D-A7 – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Hungary, California, Italy, Since the establishment of our company, we've realized the importance of providing good quality goods and the best before-sales and after-sales services. Most problems between global suppliers and clients are due to poor communication. Culturally, suppliers can be reluctant to question points they do not understand. We break down these barriers to ensure you get what you want to the level you expect, when you want it.








