100% Original Factory Wireless Doorbell Intercom System - 904M-S6 Android 7” PoE Standard SIP 2.0 Indoor Monitor – DNAKE Detail:
1. It is easy to use SIP2.0 protocol to establish video and audio communication with IP phone or SIP softphone, etc.
2. Users can find and install any app on the indoor monitor for home entertainment.
3. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor etc., can be connected to make your home more secure.
4. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to form a better home security solution.
5. When it integrates with home automation system, you can control and manage home appliances with the indoor monitor or smartphone, etc.
6. Residents can answer and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
7. It can be powered by PoE or external power source.
Specifications
2. Users can find and install any app on the indoor monitor for home entertainment.
3. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor etc., can be connected to make your home more secure.
4. It supports monitoring 8 IP cameras in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to form a better home security solution.
5. When it integrates with home automation system, you can control and manage home appliances with the indoor monitor or smartphone, etc.
6. Residents can answer and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
7. It can be powered by PoE or external power source.
Specifications
| Physical Property | |
| System | Android 6.0.1 |
| CPU | Octal core 1.5GHz Cortex-A53 |
| Memory | DDR3 1GB |
| Flash | 4GB |
| Display | 7" TFT LCD, 1024x600 |
| Button | Touch Button(optional) |
| Power | DC12V/POE |
| Standby power | 3W |
| Rated Power | 10W |
| TF Card & USB Support | No |
| WIFI & Bluetooth | Optional |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711/G.729 |
| Video Codec | H.264 |
| Screen | Capacitive, Touch Screen |
| Camera | Yes(Optional), 0.3M Pixels |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | SIP,TCP/IP, RTSP |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-way Cameras |
| Door Bell Input | Yes |
| Record | Picture/Audio/Video |
| AEC/AGC | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
-
Datasheet 904M-S6.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Our corporation insists all along the quality policy of "product top quality is base of organization survival; purchaser pleasure will be the staring point and ending of an company; persistent improvement is eternal pursuit of staff" plus the consistent purpose of "reputation very first, purchaser first" for 100% Original Factory Wireless Doorbell Intercom System - 904M-S6 Android 7” PoE Standard SIP 2.0 Indoor Monitor – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Egypt, Sudan, Estonia, Qualified R&D engineer will be there for your consultation service and we will try our best to meet your requirements. So please feel free to contact us for inquiries. You'll be able to send us emails or call us for small business. Also you are able to come to our business by yourself to get further knowing of us. And we will surely give you the best quotation and after-sale service. We're ready to build stable and friendly relations with our merchants. To achieve mutual success, we will make our best efforts to build a solid co-operation and transparent communication work with our companions. Above all, we are here to welcome your inquiries for any of our goods and service.







